Android de iOS da sağlam iki mobil işletim sistemidir. Her iki işletim sisteminin de tercih edilmesini sağlayan yetenekleri vardır. Android’in tercih edilmesinin en büyük sebebi ise daha fazla kişiselleştirme imkanı sunmasıdır. iOS daha stabil çalışsa da Android telefonda yapıp iPhone’da yapamayacağınız bazı özellikler vardır. Gelin şimdi Android telefonlarda olup iPhone’da olmayan 9 özelliği sizlerle paylaşalım.

Android ve iOS arasındaki hangi işletim sisteminin daha iyi olduğu tartışması hiçbir zaman bitmeyecek. Yıllar boyunca her iki işletim sistemi de birçok yükseltme ve kullanıcı arayüzü değişikliğine uğradı ve bugün pek çok benzer özelliği paylaşıyorlar. Ancak tüm bu güncellemelerden sonra bile Android telefonlara özel bazı özellikler bulunuyor. İkisi işletim sistemi arasında karar vermenize yardımcı olmak için Android’de olup da iPhone’da bulunmayan en iyi özelliklerin bir listesini hazırladık.

1.Birden Fazla Kullanıcı ve Konuk Hesabı Oluşturma

Çoklu Kullanıcı ve Misafir Modu, akıllı telefonlarını diğer aile üyeleri veya arkadaşlarıyla paylaşan kullanıcılar için büyük bir nimettir. Android 5.0 ile tanıtılan bu işlevsel özellik henüz iOS tarafında bulunmuyor.

Bu özellik, çocuklarınız veya arkadaşlarınız telefonunuzu kullanıyorsa gizliliğinizi korumanıza olanak tanır. Başka bir kullanıcı veya misafir hesabına giriş yapıp cihazı teslim edebilirsiniz. Her kullanıcının ayrı şifreleri, verileri ve uygulamaları olabilir. Çoklu kullanıcı özelliği ayrıca telefon çağrılarını ve SMS ayarlarını özelleştirme seçeneğine de sahiptir. Diğer kullanıcılar için aramalara ve SMS bildirimlerine izin vermeyi seçebilirsiniz.

2.Dahili Depolamaya USB ile Erişim

iPhone, bir bilgisayara USB kablosuyla bağlandığında yalnızca fotoğraflara ve videolara erişmenizi sağlar. Öte yandan bir Android telefon, tüm dahili depolama alanınıza erişim sunarak herhangi bir dosyayı bir Android telefon ile masaüstü bilgisayar arasında paylaşmanıza olanak tanır.

Bununla birlikte USB kablo ile telefonunuzu Android Auto ile arabaya bağlayıp telefonunuzdaki Navigasyon uygulamasına erişebilirsiniz. Hatta USB kablo ile telefonun internetini bilgisayarınıza paylaşabilirsiniz. Bu özelliklerden hiçbirini kullanmak istemiyorsanız, telefonu bilgisayara bağlarken Veri Aktarımı Yok seçeneğini seçerseniz, telefonunuz sadece şarj olacaktır.

3.Ana Ekranı Tamamen Özelleştirebilme

Android’in tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri sunduğu kişiselleştirme özellikleridir. Evet, Android telefonunuzun Ana Ekranını dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Apple, iOS 14 ile birlikte Uygulama Kitaplığı ve Ana Ekran Widget’ları gibi bazı özellikleri tanıttı ancak bunlar hâlâ bir Android telefonun sunduğu özelliklerin çok gerisinde.

4.İkiz Uygulama Kullanma

Bir telefonda birden fazla Whatsapp, Instagram vb. uygulama kullanmanız gerekiyorsa, bunu Android telefonda yapabilirsiniz. Samsung, Oppo, Huawei gibi birçok marka İkiz Uygulama veya Klon Uygulama gibi özellikleri dahili olarak sunmaktadır. Eğer telefonunuzda dahili olarak bu özellik yoksa, Google Play Store’den indireceğiniz üçüncü parti bir uygulama ile bunu yapabilirisiniz.

5.Varsayılan Sistem Uygulamalarını Değiştirme

Varsayılan uygulamalar için iPhone’da pek fazla kişiselleştirme yapamazsınız. İOS 14 güncellemesinden sonra iPhone’lar, yalnızca E-posta ve Tarayıcı uygulamaları için varsayılan uygulamaları değiştirme seçeneğine sahip oldu. Bir Android telefonda çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Telefon, mesajlar, dijital asistan ve ev uygulamaları gibi tüm varsayılan uygulamaları, daha iyi kullanıcı arayüzü ve özelliklere sahip herhangi bir üçüncü taraf uygulamasıyla değiştirebilirsiniz.

6.Özel ROM’lar ile Root Erişimi Kazanın

Özel ROM’lar, Android işletim sisteminin daha iyi işlevsellik ve çok sayıda özelleştirme seçeneği sunan değiştirilmiş sürümleridir. Özel ROM’ların birçok avantajı vardır; bunlardan en büyüğü en son yazılıma erişim sağlayarak Android telefonunuzun ömrünü uzatmasıdır.

Kök erişimi, Android telefonunuz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar. Cihazınızı köklendirdikten sonra, özelleştirmeler için farklı modlar yükleyebilir, performansı veya pil ömrünü artırmak için işlemciyi hız aşırtabilir veya hızını düşürebilir, hatta dahili depolamanızın bir kısmını ekstra RAM olarak kullanabilirsiniz. Ancak Özel ROM yüklemek için çok bilgi olmanız gerekmektedir. Normal kullanıcıların telefonlarını Rootlaması önerilmez.

7.Bölünmüş Ekran ile Çoklu Görev

Android telefonların sunmuş olduğu en güzel özelliklerden biri de bölünmüş ekran özelliğidir. Böylece aynı anda iki uygulamayı kullanabilirsiniz. Örneğin, e-tablonuza bakarken hesaplamalar yapabilmeniz için Google E-Tablolar’ı üstte ve Hesap Makinesi uygulamasını altta bulundurabilirsiniz. Veya internette bir şey araştırırken not almak için üst kısımda çalışan bir web tarayıcınız ve alt kısımda not alma uygulamanızı kullanabilirsiniz.

8.Sistem Yazı Tipi Stilini ve Boyutunu Değiştirin

Android telefonların en güzel yanı, kullanıcı arayüzünü kişiselleştirmenize ve tam istediğiniz gibi görünmesini sağlamanıza olanak tanımalarıdır. Samsung ve diğer bazı Android telefonlarda gerçekleştirebileceğiniz ancak iPhone’da yapamayacağınız bu tür özelleştirmelerden biri, sistem yazı tipini değiştirmektir.

Varsayılan sistem yazı tipi çoğu kişi için gayet iyi olmasına rağmen, görünürlüğü artırmak için (özellikle yaşlı kullanıcılar için) boyutunu değiştirme ve telefonunuzu zevkinize göre özelleştirmek için stilini değiştirme seçeneğiniz olmalıdır. Telefonunuzda bulunan önceden yüklenmiş sistem yazı tiplerinden hiçbirini beğenmeseniz bile, Google Play Store’dan veya başka bir kaynaktan her zaman üçüncü taraf bir yazı tipi indirebilir ve kullanabilirsiniz.

9.Dosyaları Harici Depolamaya Taşıyın

Bugüne kadar hiçbir iPhone, harici depolama özelliği sunmadı. Android tarafında ise birçok orta ve alt segment telefon harici depolama (SD Kart) sunmaktadır. Yani telefonunuzda fazla yer kaplayan fotoğraf, video ve belgelerinizi harici depolamaya yükleyerek telefonunuzda yer açabilirsiniz. Ayrıca bir telefondan diğerine aktarım yapmanın en kolay yolu SD kart kullanmaktadır. SD karta aktarmak istediğiniz şeyleri kaydedip, sd kartı başka bir telefona takarak aktarım yapabilirsiniz.

Android tarafında SD kart desteği genellikle amiral gemi modellerinde bulunmaz. Bunun nedeni amiral gemilerde yüksek performans sunmak için UFS 4.0 gibi depolama alanları kullanılır.

Android telefonlarda olup iPhone’da olmayan bazı benzersiz özellikleri sizler için listeledik. iPhone sessizce arayı kapatıyor ancak bir Android telefonun sunduğu özgürlük düzeyine ulaşması zor gözüküyor. Siz de yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık