Ana sayfa BLOG Android Uygulamaları SD Karta Taşıma Nasıl Yapılır?

Android Uygulamaları SD Karta Taşıma Nasıl Yapılır?

7

Amiral gemisi telefonlar yüksek kapasiteli depolama alanı sunsa da orta segment telefonlar halen düşük depolama alanları sunmaktadır. Neyse ki artık birçok telefon mikroSD kart desteği sunmaktadır. Akıllı telefonunuzun depolama alanı azaldıysa veya dolduysa uygulamaları SD karta taşıyarak telefonunuzda yer açabilirsiniz. Ayrıca Android Marshmallow ve sonrası bir sürüm kullanıyorsanız, MikroSD kartını dahili depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonların kullandıkları işletim sistemi ve yüklü olarak gelen uygulamalar telefonun depolama alanının büyük bir bölümünü işgal etmektedir. Hal böyle olunca cihazınıza fotoğraf, video, uygulama veya oyun yüklediğiniz zaman depolama alanınızda boş yer kalmamaktadır. Neyse ki mikroSD kart desteği sunan, Samsung, Huawei, Sony, Xiaomi, LG, HTC, Nokia, OnePlus, Asus, Lenovo gibi Android telefon ve tabletlerde uygulamaları SD karta taşıma oldukça kolay. Bu yazımızda tüm Android versiyonlarında (Pie, Oreo, Nougat, Marshmallow, Lollipop, Android 4.x ve daha önceki versiyonlar) uygulamaları sd karta taşıma işlemini ve bilmeniz gereken tüm ayrıntıları anlatacağız. Öncelikle uygulamaları rootsuz sd karta taşımayı ve sonra uygulamaları sd karta rootlu olarak taşımayı anlatacağız.

MikroSD Kart Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

MikroSD kartlar, telefonların depolama alanlarından daha yavaş çalışmaktadır. Bu yüzden mikroSD karta yüksek performans gerektiren bir oyun yüklerseniz, oyundan beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için yüksek hızlı bir sd kart almanızı öneririz.

MikroSD Kartı Dahili Depolama Alanı Gibi Kullanma

Android Marshmallow ile gelen yeni bir özellik, sd kartı dahili depolama alanı olarak kullanmayı sağladı. Ve sonraki gelen Android sürümleri de bu özelliği devam ettirdiler. Android Marshmallow ve üstü sürümlerde, dahili ve harici depolama alanları ayrı alanlar olarak değil, kartı dahili belleğin bir uzantısı olarak görür.

Veri ve uygulamalar gerektiğinde her ikisine de yazabilir ve hepsi sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Böylece uygulamaların nerede saklandığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Tabi bunun için küçük bir ayar yapmanız gerekmektedir.

 1. MikroSD kartı telefonunuza takın.
 2. Yeni SD Kart Algılandı bildirimi çıkacaktır. Bildirime dokunun ve Ayarlar seçeneğini seçin.
 3. Dahili Depolama Alanı Olarak Kullan seçeneğini seçin. Android Pie’de Telefon Hafızası seçeneğini seçin.
 4. Alternatif olarak bu işlemleri telefonun Ayarlar bölümünden de yapabilirsiniz. Ayarlar > Depolama yolunu izleyin ve SD Kart seçeneğini seçin. Menü düğmesinden Depolama Ayarları‘nı seçin. Dahili depolama olarak formatla üzerine dokunun. Bir sonraki ekranda SD Kartı Formatla üzerine dokunun.

sd karti dahili depolama olarak kullanma

Bu işlem sonrasında SD karttaki tüm veriler silineceği için öncelikle yedek almayı unutmayın!

Bu özelliğe Kabul Edilebilir Depolama adı verilir ve kartınızı kalıcı olarak telefonunuzda tutmanız gerektirir. Ayrıca Kart şifrelendiği için verileri kopyalamak için başka bir cihazda kullanamazsınız.

Kabul edilebilir depolamanın en büyük dezavantajı, bazı üreticilerin cihazlarında bu özelliği sunmamasıdır. Bu yöntem sizin için uygun değilse, uygulamalarınızı manuel olarak SD karta taşıyabilirsiniz.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 9.0 Pie

Android Pie yüklü cihazınızda uygulamaları kolay ve hızlı bir şekilde sd karta taşıyabilirsiniz. Sadece önceden yüklü olarak gelen uygulamaları sd karta taşıyamazsınız.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Uygulama Bilgileri yolunu izleyin ve sd karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama Alanı seçeneğini seçin ve açılan ekranda Değiştir butonuna dokunun.
 • Harici Depolama Alanı seçeneğini seçin ve Taşı butonuyla. SD karta taşıma işlemini başlatın.

uygulamalari sd karta tasima android 9 pie

Taşıdığınız bir uygulamayı daha sonra dahili depolama alanına taşımak isterseniz yine yukarıdaki adımları izleyin ve son bölümünde Dahili Depolama Alanını seçin. Eğer mikroSD kartınızı değiştirme veya kaldırma gibi bir durumunuz varsa taşıdığınız uygulama ve oyunları dahili depolama alanına taşımayı unutmayın.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 8.0 Oreo

Aslında tüm Android sürümlerinde uygulamaları SD karta taşıma işlemi aynı veya benzer yollardan yapılmaktadır. Sadece birkaç küçük menü veya isim farkı bulunmaktadır.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Uygulama Bilgileri yolunu izleyin ve sd karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama Alanı seçeneğini seçin ve açılan ekranda Değiştir butonuna dokunun.
 • Harici Depolama Alanı seçeneğini seçin ve Taşı butonuyla. SD karta taşıma işlemini başlatın.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 7.0 Nougat

Android Nougat yüklü cihazlarda bazı uygulamaları SD karta taşıyamazsınız. Taşıma işlemini desteklemeyen uygulamalarda Değiştir seçeneği bulunmamaktadır.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 • SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama > Değiştir yolunu izleyin ve açılan menüden SD kartınızı seçip Taşı diyerek taşıma işlemini başlatın.

uygulamalari sd karta tasima android 7 nougat

Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 6.0 Marshmallow

Android Marshmallow’da uygulamaları sd karta taşıma işlemi Nougat ile aynı şekilde yapılmaktadır.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 • SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama > Değiştir yolunu izleyin ve açılan menüden SD kartınızı seçip Taşı diyerek taşıma işlemini başlatın.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 5.0 Lollipop

Android Lollipop, sonraki android sürümlerine göre uygulamaları sd karta aktarma konusunda daha az destek sunmaktadır. Ancak yine de bazı uygulamaları Ayarlar bölümünden sd karta aktarabilirsiniz.

Android Lollipop’da hangi uygulamaların sd karta taşınabileceği, uygulama geliştiricisine bağlıdır. Ayrıca sd karta taşıdığınız uygulamanın tamamı sd karta taşınmıyor, yalnızca bir kısmı taşınıyor.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve SD kartınıza taşımak istediğiniz uygulamaya dokunun.
 •  Depolama bölümünün altında, SD Karta Taşı seçeneğine dokunun.

uygulamalari sd karta tasima android 5 lollipop

 • Eğer SD Karta Taşı seçeneği yoksa, uygulama sd karta taşıma desteği sunmuyor demektir.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 4.x ve Önceki Sürümler

Android 4.x sürümlerinde (KitKat, Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich), Google, SD kart desteği vermeme kararı almıştı. Ancak bazı markalar cihazlarında SD karta taşıma seçeneği eklediler. Android 4.x sürümünde uygulamaları SD karta taşımak için:

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 • SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin ve SD Karta Taşı butonuna dokunun.

uygulamalari sd karta tasima android

 • Eğer uygulamanın detay sayfasında SD Karta Taşı butonun göremiyorsanız, uygulama sd kart desteği vermiyor demektir.

Uygulamaları SD Karta Taşımanın En İyi Yolu

Android telefonunuzda uygulamaları SD karta taşımanın en iyi yolu, SD karta taşıma desteği veren bir telefona sahip olmaktır. Ancak eğer kullandığınız Android sürümü veya telefonunuz sd karta taşımayı desteklemiyorsa, cihazınızı rootlamanız gerekmektedir. Rootlu olan cihazınızda uygulamaları SD karta taşımak için Link2SD uygulamasını önermekteyiz. Link2SD uygulamasını Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ALLAH NE MURADINIZ VARSA VERSİN PARANIZ YOKSA PARA VERSİN DERDİNİZ VARSA DERDİNİZE ÇAĞRE BULUNSUN ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN
  Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 7.0 Nougat

 2. Böyle taşımayı biliyoruzda hocam toplu halde nasıl taşıycaz otomatik hocam.parmak çalışacaksa işlemci ne işe yarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın