Akıllı telefonlar artık 128/256/512 GB gibi yüksek kapasiteli depolama alanları sunsa da telefona yüklediğimiz uygulamalar, fotoğraflar, videolar ve sistem dosyaları zamanla telefonun depolama alanın dolmasına neden olmaktadır. Eğer telefonunuz SD kart (hafıza kartı) desteği sunuyorsa, uygulamaları sd karta taşıyabilirsiniz. Bu yazımızda uygulamaları sd karta taşıma işlemini tüm ayrıntılarıyla anlatacağız.

Gelin şimdi uygulamaları sd karta taşıma nasıl yapılır tüm Android sürümleri için anlatalım.

Hafıza kartı (SD Kart) olan ve uygulamaları hafıza kartına aktarmayı destekleyen telefon ve tabletlerde, uygulamaları sd karta taşıyabilirsiniz. Ancak uygulamaları önce telefona yüklemeniz ve sonra sd karta taşımanız gerekir. Bununla birlikte bütün uygulamalar bunu desteklememektedir. Bazı uygulamalar sd karta taşınamayacak şekilde kodlanmıştır. Widget özelliği olan uygulamalar ve telefona ön yüklü olarak gelen uygulamalar SD karta taşınamaz. Ayrıca son zamanlarda bazı üreticiler, uygulamaları SD kartlara taşıma özelliğini engelledi (bazı Samsung tabletler buna izin vermiyor).

Android Marshmallow ile gelen yeni bir özellik, sd kartı dahili depolama alanı olarak kullanmayı sağladı. Android 15, Android 14, Android 13 gibi yeni sürümler de bu özelliği devam ettirdiler. Android Marshmallow ve sonraki sürümlerde, dahili ve harici depolama alanları ayrı alanlar olarak değil, kartı dahili belleğin bir uzantısı olarak ayarlayabilirsiniz. Tabi bunun bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Yazının ilerleyen bölümünde buna değindik. Şimdi gelin sırasıyla hem uygulamaları sd karta taşımayı hem de sd kartı dahili depolama alanı olarak kullanmayı anlatalım.

Uygulamaları SD karta taşıma nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları yaparak Android 15, Android 14, Android 13, Android 12, Android 11, Android 10 ve Android Pie yüklü cihazınızda uygulamaları kolay ve hızlı bir şekilde sd karta taşıyabilirsiniz.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve sd karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama seçeneğini seçin ve açılan ekranda Değiştir butonuna dokunun.
 • Harici Depolama Alanı seçeneğini seçin ve Taşı butonuna dokunarak SD karta taşıma işlemini başlatın.

uygulamalari sd karta tasima android 9 pie

Taşıdığınız bir uygulamayı daha sonra dahili depolama alanına taşımak isterseniz yine yukarıdaki adımları izleyin ve son bölümünde Dahili Depolama Alanını seçin. Eğer mikroSD kartınızı değiştirme veya kaldırma gibi bir durumunuz varsa taşıdığınız uygulama ve oyunları dahili depolama alanına tekrar taşımayı unutmayın.

SD kartı dahili depolama alanı olarak kullanma

 1. MikroSD kartı telefonunuza takın.
 2. Yeni SD Kart Algılandı bildirimi çıkacaktır. Bildirime dokunun ve Ayarlar seçeneğini seçin.
 3. Dahili Depolama Alanı Olarak Kullan seçeneğini seçin.
 4. Ayrıca bu işlemleri telefonun Ayarlar bölümünden de yapabilirsiniz. Ayarlar > Depolama yolunu izleyin ve SD Kart seçeneğini seçin. Menü düğmesinden Depolama Ayarları‘nı seçin. Dahili depolama olarak formatla üzerine dokunun. Bir sonraki ekranda SD Kartı Formatla üzerine dokunun.

sd karti dahili depolama olarak kullanma

Bu işlem sonrasında SD karttaki tüm veriler silineceği için öncelikle yedek almayı unutmayın!

Bu özelliğe Kabul Edilebilir Depolama adı verilir ve kartınızı kalıcı olarak telefonunuzda tutmanız gerektirir. Ayrıca Kart şifrelendiği için verileri kopyalamak için başka bir cihazda kullanamazsınız. Kabul edilebilir depolamanın en büyük dezavantajı, bazı üreticilerin cihazlarında bu özelliği sunmamasıdır. Bu yöntem sizin için uygun değilse, uygulamalarınızı manuel olarak SD karta taşıyabilirsiniz.

Uygulamaları SD karta taşıma Android 8.0 Oreo

Aslında tüm Android sürümlerinde uygulamaları SD karta taşıma işlemi aynı veya benzer yollardan yapılmaktadır. Sadece birkaç küçük menü veya isim farkı bulunmaktadır.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Uygulama Bilgileri yolunu izleyin ve sd karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama Alanı seçeneğini seçin ve açılan ekranda Değiştir butonuna dokunun.
 • Harici Depolama Alanı seçeneğini seçin ve Taşı butonuyla. SD karta taşıma işlemini başlatın.

Uygulamaları SD karta taşıma Android 7.0 Nougat

Android Nougat yüklü cihazlarda bazı uygulamaları SD karta taşıyamazsınız. Taşıma işlemini desteklemeyen uygulamalarda Değiştir seçeneği bulunmamaktadır.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 • SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama > Değiştir yolunu izleyin ve açılan menüden SD kartınızı seçip Taşı diyerek taşıma işlemini başlatın.

uygulamalari sd karta tasima android 7 nougat

Uygulamaları SD larta taşıma Android 6.0 Marshmallow

Android Marshmallow’da uygulamaları sd karta taşıma işlemi Nougat ile aynı şekilde yapılmaktadır.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 • SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Depolama > Değiştir yolunu izleyin ve açılan menüden SD kartınızı seçip Taşı diyerek taşıma işlemini başlatın.

Uygulamaları SD karta taşıma Android 5.0 Lollipop

Android Lollipop, sonraki android sürümlerine göre uygulamaları sd karta aktarma konusunda daha az destek sunmaktadır. Ancak yine de bazı uygulamaları Ayarlar bölümünden sd karta aktarabilirsiniz.

Android Lollipop’da hangi uygulamaların sd karta taşınabileceği, uygulama geliştiricisine bağlıdır. Ayrıca sd karta taşıdığınız uygulamanın tamamı sd karta taşınmıyor, yalnızca bir kısmı taşınıyor.

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve SD kartınıza taşımak istediğiniz uygulamaya dokunun.
 •  Depolama bölümünün altında, SD Karta Taşı seçeneğine dokunun.

uygulamalari sd karta tasima android 5 lollipop

 • Eğer SD Karta Taşı seçeneği yoksa, uygulama sd karta taşıma desteği sunmuyor demektir.

Uygulamaları SD karta taşıma Android 4.x ve önceki sürümler

Android 4.x sürümlerinde (KitKat, Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich), Google, SD kart desteği vermeme kararı almıştı. Ancak bazı markalar cihazlarında SD karta taşıma seçeneği eklediler. Android 4.x sürümünde uygulamaları SD karta taşımak için:

 • Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
 • SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin ve SD Karta Taşı butonuna dokunun.

uygulamalari sd karta tasima android

 • Eğer uygulamanın detay sayfasında SD Karta Taşı butonun göremiyorsanız, uygulama sd kart desteği vermiyor demektir.

Root ile uygulamaları SD Karta taşıma

Android telefonunuzda uygulamaları SD karta taşımanın en iyi yolu, SD karta taşıma desteği veren bir telefona sahip olmaktır. Ancak eğer kullandığınız Android sürümü veya telefonunuz sd karta taşımayı desteklemiyorsa, cihazınızı rootlamanız gerekmektedir. Rootlu olan cihazınızda uygulamaları SD karta taşımak için Link2SD uygulamasını kullanabilirsiniz. Link2SD uygulamasını Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

Hafıza kartı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

MikroSD kartlar, telefonların depolama alanlarından daha yavaş çalışmaktadır. Bu yüzden mikroSD karta yüksek performans gerektiren bir oyun yüklerseniz, oyundan beklediğiniz performansı alamazsınız. Ayrıca hafıza kartı kapasitesi ne kadar büyük olursa, o kadar düşük performans alırsınız. Bundan dolayı hafıza kartı satın alırken bizim önerimiz telefonun dahili depolama alanı kapasitesi kadar bir hafıza kartı tercih etmenizdir.

Paylaş

7 yorum

 1. Böyle taşımayı biliyoruzda hocam toplu halde nasıl taşıycaz otomatik hocam.parmak çalışacaksa işlemci ne işe yarıyor.

 2. ERDEM EVCİMEN on

  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ALLAH NE MURADINIZ VARSA VERSİN PARANIZ YOKSA PARA VERSİN DERDİNİZ VARSA DERDİNİZE ÇAĞRE BULUNSUN ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN
  Uygulamaları SD Karta Taşıma Android 7.0 Nougat

Yorumdan çık