Günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olan akıllı telefonların içinde ne var hiç merak ettiniz mi ? El büyüklüğünde olan akıllı telefonlar büyük bilgisayarların yerini aldı. Peki bu küçük cihazların içinde neler var ve hangi parça nereye monte edilmiş  gelin beraber bakalım.

Örnek incelemede Android v7.1.1 Nougat işletim sistemi ile çalışan Nexus 5X akıllı telefonun içeriği incelenmiştir.

Öncelikle Nexus 5x’in temel özelliklerine bakacak olursak, telefonun arka tarafında 12.3 MP ana kamera, ön tarafında 5 MP selfie kamerası, Snapdragon 808 chipset, 6 çekirdekli işlemci, Adreno 418 grafik işlemci, 2 GB RAM, NFC, parmak izi okuma sensörü, Type-C bağlantı noktası ve Li-Po 2700 mAh gibi özelliklere sahip.

Telefonun normalde arka kapağı açılmıyor ancak metal bir plaka yardımı ile telefonun arkası açılabiliyor. Telefonun kapağı açıldığı zaman arka kapakta anten konumlarını görebilirsiniz. Burada wifi, nfc, mimo ve gps konumlandırılmıştır.

telefon arka kapak icerigi

Telefonun arka tarafında donanım parçalarını koruyan bir kapak bulunmaktadır. Bu kapak vidalı ve yerleştirilmelidir. Bu kapak açılabilmektedir ve üzerinde parmak izi okuma sensörü bulunmaktadır. Akıllı telefonlarda kullanılan parmak izi okuma sensörü yaklaşık 6 dolarlık bir değere sahiptir.

telefonun ici

Telefonun arka kısmındaki koruma paneli çıkarıldığı zaman çıkarıldığı zaman içeride bulunan arka kamera, ön kamera, titreşim motoru, led flaş, USB portu ve 3.5mm kulaklık girişine erişilebilmektedir. Telefonun ön ve arka kamerası tak çalıştır tipinde kolayca değiştirilebilecek yapıdadır.

telefonun ici 2

Küçük bir tornavida yardımı ile telefonun üzerinde bulunan devre (Ana kart) sökülebilmektedir. Bu ana kartın hem ön tarafına hem de arka tarafına donanım parçaları monte edilmiştir. Aşağıdaki iki fotoğrafta Ana kartın ön ve arka tarafında bulunan donanım parçaları gösterilmiştir.

telefonun ici 3

telefonun ici 4

Gördüğünüz gibi bu küçük akıllı telefonların içerisinde büyük bir mühendislik harikası yatıyor. Telefonun işlemcisi, depolama alanı, ram gibi parçalar entegre şekilde geliyor. Ancak kulaklık girişi, batarya, hoparlör, kameralar, parmak izi sensörü gibi parçalar kolayça sökülüp değiştirilebilecek yapıdadır.

Paylaş.

Yorum Yap