Akıllı telefonların içinde birçok bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenlerden birinin düzgün çalışmaması, tüm deneyiminizi mahvedebilir. Eski bir telefonunuz varsa veya yeni aldığınız ikinci el bir telefonun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sizlere önereceğimiz uygulamaları kullanabilirsiniz.

Telefonunuzda ne sorun varsa bunu size bildirecek bir uygulama vardır. Belirli bir probleminiz olmasa bile, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için akıllı telefonunuzu bu uygulamalar ile test edebilirsiniz.

1. Phone Check (and Test)

Phone Check uygulaması, android için en iyi donanım kontrol uygulamarından biridir. Bu uygulama ile telefonun tüm donanım özelliklerini de ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Bu özelliği ile uygulama, masaüstü programı olan CPU-Z’ye benzetilmektedir.

Phone Check ile şunları yapabilirsiniz.

 • Düşük hafıza kontrolü ve önerileri
 • Batarya kontrolü ve batarya soketi testi
 • Wi-Fi ve radyo kontrolü
 • Hoparlörler, mikrofonlar, kulaklık girişi ve ses düğmeleri için ses testleri
 • Ölü pikseller ve renk tutarlılığı gibi ekran testleri
 • GPS izleme ve konum testi
 • Termal stres
 • CPU, bellek ve depolama stres kontrolleri

Uygulamayı kullanmadan önce cihazınızın bataryasının en az %50 şarjlı olmasına özen gösterin. Uygulama daha iyi sonuç için telefonun prize takılı olmamasını önermektedir.

Phone Check (and Test) indir

2. Phone Doctor Plus

phonedoctorplus

Aslında Phone Doctor Plus ve Phone Check And Test uygulaması birbirine çok benzemekte ve benzer testleri yapmaktadırlar. Ancak Phone Doctor Plus daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Phone Doctor Plus, Android telefonunuz için 30 veya daha fazla donanım testi yapmaktadır. Uygulama ile yapılan testlerden bazıları şunlardır:

 • Jiroskoplar, ivmeölçer ve yakınlık sensörleri dahil hareket sensörlerini kontrol etme
 • Ölü pikseller ve dokunmatik ekran duyarlılığı dahil ekran testleri
 • Hücresel ve ağ bağlantısı testleri
 • Nem, basınç ve sıcaklık sensörü testleri
 • Bellek, depolama ve CPU testi

Phone Doctor Plus, cihazınızı test etmeyi kesinlikle kolaylaştırıyor. Yıldız derecelendirmeleri, sorunları hızlıca gösterir veya sizi bir soruna dönüşmek üzere olan konularda uyarır. Uygulamanın batarya sağlık kontrolü de kullanışlıdır. Bataryanızı iyileştirmek ve yeniden kalibre etmek için en iyi yöntemleri size sunar.

Phone Doctor Plus indir

3. Dead Pixels Test and Fix

Dead Pixels Test and Fix, telefonunuzun veya tabletinizin ekranında yaşadığınız sorunları gidermek için geliştirilmiş başarılı bir uygulamadır. Bu uygulama ile kısmi alt piksel kusurlarını, sıkışmış alt pikselleri, ölü pikselleri, karanlık veya parlak nokta kusurlarını, renk kayması, ekran yanması, ghost screen (hayalet ekran), beyaz ekran sorunu, siyah ekran sorunu gibi ekran sorunlarını düzeltebilirsiniz.

Dead Pixels Test and Fix indir

4. AccuBattery – Pil

Accu​Battery

Akıllı telefonların hiç kuşkusuz en can sıkıcı yanları batarya ömürlerinin kısa olmasıdır. Telefonlarda kullanılan bataryaların belli bir ömrü vardır. AccuBattery uygulaması, pil sorunlarını sihirli bir şekilde tabi ki çözmüyor. Piliniz bitmişse, hiçbir uygulama size yardımcı olamaz. Ancak AccuBattery, pilinizin kullanım ömrünün neresinde olduğunu bulmak amacıyla belirli bir pil sağlığı kontrolü listesi üzerinden çalışır.

Bu uygulama, android cihazınızın mevcut pil kapasitesi ve aşınma seviyesi gibi yararlı bilgilerini size sunar. Pilin her şarjda ne kadar yıprandığını, genel deşarj hızını, her uygulamanın ne kadar güç kullandığını da bu uygulama ile öğrenebilirsiniz.

AccuBattery indir

Paylaş.

Yorum Yap