Google’ın geliştirmiş olduğu Android işletim sistemi akıllı telefonlar ve tabletlerde en fazla kullanılan ve çok yönlü bir işletim sistemidir. Oldukça performanslı çalışan Android işletim sistemi kötü yönetilmesi durumunda performans kayıpları yaşayabilmekte ve yavaş çalışmaktadır. Bu yazımızda telefon ve tabletleri hızlandırmak için yapabileceğiniz pratik yöntemlerden bahsedeceğiz.

Genel olarak baktığımız zaman telefon performansını en fazla etkileyen şeyin telefonun RAM’i olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı telefon RAM’ini gereksiz harcayan uygulamaları bulmalı ve gerekli optimizasyonu yapmalıyız.

Kullanılmayan ve Güç Tüketen Uygulamaları Kaldırma

Telefona yüklediğimiz uygulamaları kullanmasak bile bunların bir çoğu arka planda çalışmaktadır. Bu uygulamalar hem RAM’i kullanmakta hem depolama alanını boş yere işgal etmekte hem de boşa batarya harcamaktadır. Yapılan araştırmalar insanların sadece %26’sının bir uygulamayı yükledikten sonra 10 kereden fazla kullandığını gösteriyor.

Kullanmadığınız uygulamaları Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi yolunu izleyerek görebilir ve kaldırabilirsiniz.

uygulama-yoneticisi

Yine aynı şekilde bataryanızı harcayan uygulamaları görmek için Ayarlar > Pil > Pil Kullanımı yolunu izleyebilirsiniz.

pil-kullanimi

Senkronizasyon Ayarlarını Değiştirme

Bulut sistemlerle telefonu senkronize ederek fotoğraflar, rehber, ayarlar gibi bilgilerimizi anlık olarak yedekleyebiliriz. Ancak eğer bu senkronizasyon işlemleri gereksiz ise bunlar boş yere Ram’i ve bataryayı tüketecektir. Çünkü senkronizasyon işlemi arka planda sürekli çalışmaktadır. Senkronizasyon seçenekleri arasında otomatik veya istenilen zamanda senkronizasyon gibi seçenekler yer almaktadır. Bunu dilediğiniz gibi ayarlayabilir veya gereksiz gördüğünüz senkronizasyonları kapatabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Hesaplar yolunu izlemeniz yeterlidir.

android-hesaplar

Güncellemeleri Kontrol Edin

Android işletim sistemi sürekli olarak güncelleme almaktadır. Bu güncellemeler genellikle performans iyileştirmeleri için yapılmaktadır. Telefonunuzun en son Android güncellemesini alıp almadığını kontrol edin ve yeni güncellemeleri gerçekleştirin. Bunun için Ayarlar > Cihaz Hakkında > Güncellemeleri manuel indir yolunu izleyebilirsiniz.

yazilim-guncelleme

Animasyon Ayarlarını Değiştirme

Animasyon ayarları Geliştirici Seçenekleri menüsünde yer almaktadır. Eğer Geliştirici Seçeneklerine ilk defa girmeyi deniyorsanız bu menü gözükmeyecektir. Geliştirici Seçeneklerini aktif hale getirmek için Cihaz Hakkında menüsünü açın ve Model numarası sekmesine 7-8 kez dokunun. Tekrar Ayarlar menüsüne geldiğiniz zaman altta Geliştirici Seçenekleri sekmesini görebilir ve giriş yapabilirsiniz.

Geliştirici Seçeneklerine giriş yaptığınız zaman uzun bir menü ile karşılaşacaksınız. Gerek duymadıkça buradaki ayarları değiştirmemenizi öneriyoruz.

Bizi ilgilendiren alan Geliştirici Seçeneklerinde bulunan Çizim sekmesi. Çizim sekmesi altında bulunan Animasyon ayarlarını değiştirerek telefonu hızlandırabilirsiniz. Android işletim sisteminin en çekici yanı tabi ki yumuşak animasyon geçişleridir. Ancak bu animasyon sürelerini kısaltarak veya kapatarak telefon performansını artırabilirsiniz.

Varsayılan olarak animason süresi 1x’dir. Bu değerleri 0.5x yapabilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

animasyon-ayarlari

Yukarıda saydığımız yöntemler telefon ve tabletinizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu yöntemler en pratik optimizasyon seçenekleridir. Eğer telefonunuz çok aşırı derecede yavaşladıysa ve yukarıdaki yöntemler size yeterli hızı sağlamadıysa telefonu fabrika ayarlarına döndürebilir ve telefonun ilk günkü hızına kavuşabilirsiniz.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek için Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika Ayarlarına sıfırla yolunu izleyebilirsiniz. Yalnız unutmayın telefonu fabrika ayarlarına  döndürdüğünüz zaman telefondaki tüm veriler silinecektir.

Paylaş

Yorumdan çık