4.5G’nin ülkemizde kullanılmaya başlanmasıyla beraber telefonlarda internet kullanımı oldukça arttı. 4.5G yüksek hızlı internet sunuyor ancak bu hızlı internet mobil verimizin çabuk bitmesine ve sürpriz faturalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Sürpriz telefon faturası ile karşılaşmamak için telefonunuzda küçük bir ayar yaparak internet kullanım kotanızı belirleyebilir böylece belirlediğiniz kotaya ulaştığınız zaman mobil veri kullanımını durdurabilirsiniz. Mobil veri sınırı nasıl belirlenir resimli olarak yazımızda anlattık.

Telefonunuzda kullanacağınız internet kotasını kendiniz belirleyebilirsiniz. Anlatacağımız yöntem ile telefonunuz, belli bir mobil veri kotası kullanıldığı  zaman sizi uyaracak ve belirlediğiniz kotaya eriştiğinde ise mobil veriyi devre dışı bırakılacaktır.

Mobil Veri Sınırı Belirlemek için aşağıdaki adımları yapın.
  • Telefonun Ayarlar bölümüne girin.
  • Veri Kullanımı sekmesini açın.

ayarlar-veri-kullanimi

  • Burada yer alan “Mobil veri sınırını belirle” sekmesini aktif edin.
  • Mobil veri sınırı belirle seçeneğini aktif ettikten sonra üstte yer alan grafikte Uyarı ve Limit sınırını elle tutup istediğiniz veri sınırına sürükleyin. Biz örneğimizde 1.5GB’ı uyarı 2 GB’ı limit olarak belirledik. Siz internet kotanıza göre bu sınırları arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

mobil-veri-siniri-belirle

  • Burada dikkat etmeniz gereken nokta tarih aralığıdır. Fatura kesim gününüze göre tarihi belirleyin. Eğer her ayın 1’inde tarifeniz yenileniyor ise bitiş gününü ayın 1’i olarak belirleyin.

Veri Kullanımı penceresinden kullanmış olduğunuz internet miktarını görebilirsiz. Ayrıca ekranın alt kısmından hangi uygulama ne kadar internet harcamış takip edebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık