Araç kullanırken, eliniz meşgulken veya konuşarak mesaj yazmak istediğiniz zaman sesle mesaj yazabilirsiniz. Android telefonların klavyesinde bulunan mikrofon özelliği sayesinde konuşarak mesaj yazabilirsiniz. Sesle mesaj yazma özelliğini, sms, whatsapp, messenger ve diğer mesajlaşma uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Telefonda Sesle Mesaj Yazma

Konuşarak mesaj yazmak için her hangi bir ön ayar ile aktifleştirme yapmanıza gerek yoktur. Kullandığınız mesajlaşma uygulamasını açın. Uygulamada mesaj kısmına dokunun ve açılan klavyede “Boşluk” tuşunun yanındaki simgeye dokunun ve basılı tutun. Açılan küçük menüden “Mikrofon” simgesini seçin.

sesle-mesaj-yazma-ayar

sesle-mesaj-yazma-mikrofon

Bazı telefon modellerinde ise mikrofon simgesi klavyenin hemen üstünde yer almaktadır.konusarak mesaj yazma 1

Mikrofon simgesini seçtiğiniz zaman Google’ın mikrofon özelliği açılacak ve konuştuğunuzda bunlar kelimelere dökülüp yazılacaktır.

sesle-mesaj-yazma

Yukarıda anlattığımız gibi mikrofon simgesini seçtiğiniz zaman artık varsayılan olarak Boşluk tuşunun yanında mikrofon simgesi olacaktır. Konuşarak mesaj yazmak istediğinizde artık tek yapmanız gereken mikrofon simgesine dokunmaktır.

Sesle mesaj yazma özelliği, whatsapp’da ve messenger’de bulunan ses gönderme butonundan farklıdır. Sesle mesaj yazdığınız zaman sesiniz kelimelere dökülüp mesaj olarak gönderilir.

Eğer yukarıda anlatmış olduğumuz yöntem sizin telefonunuzda olmuyorsa eski bir android sürümü kullanıyor olabilirsiniz. Bunun için Google’ın android cihazlar için geliştirmiş olduğu Google Klavye uygulamasını kullanabilirsiniz.

Paylaş

9 yorum

  1. Benim de şöyle bir sıkıntım var. Ben konuşurken kelimeleri çok güzel bir şekilde döküyor. Ama kendi kendine ben söylemeden otomatik olarak noktalama işaretleri koyuyor. Denedim Fakat bunu kaldırmayı Başaramadım otomatik olarak noktalama işaretleri koymasını istemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Yorumdan çık