Android Telefonda Kayıtlı Wi-Fi Şifresi Öğrenme

Android 10 ve sonraki sürümlerde artık telefonda kayıtlı wi-fi şifresini görmek için telefonu rootlamanıza veya ek bir uygulama kullanmanıza gerek kalmadı. Artık telefonda kayıtlı wifi şifresini öğrenebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Android 10 ve Android 11 kullanıyorsanız (sonraki sürümlerde de olacaktır), telefonunuzda giriş yaptığınız bir wi-fi şifresini kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer Android 9 ve daha eski bir sürüm kullanıyorsanız onun için de çözüm yöntemini anlatacağız. Gelin şimdi telefonda kayıtlı wifi şifresini görme nasıl yapılır resimli olarak anlatalım.

Telefonda Kayıtlı Wi-Fi Şifresini Öğrenme

Biz Android 11 çalıştıran Samsung Galaxy A52 üzerinden wifi şifresi öğrenmeyi anlatacağız. Ancak diğer android telefonlarda da bu işlem benzer şekilde yapılmaktadır.

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Bağlantılar seçeneğini seçin. (Siz de Ağ & İnternet olabilir.)
  • Wi-Fi seçeneğini seçin.
  • Telefonunuzda bağlanmış olduğunuz wi-fi ağının yakındaki dişli çarka dokunun.

android baglantilar wifi

  • Altta yer alan QR Kodu seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda Wi-Fi ağına bağlanmanızı sağlayacak QR kodu görebilir, telefona indirebilir veya Paylaş diyerek paylaşabilirsiniz.
  • Wi-Fi şifresi QR kodun altında yer almaktadır.

wi fi sifresi qr

Android 9 ve Eski Sürümlerde Wi-Fi Şifresini Öğrenme

Android 9 veya önceki bir sürümü çalıştırıyorsanız veya telefonunuzda yukarıdaki seçenek yoksa Wi-Fi şifrenizi ortaya çıkarmak için başka yöntemlere başvurmanız gerekir. Ne yazık ki, bu yöntemlerin tümü köklü (rootlu) bir Android cihaz gerektirir. Bunun nedeni, kayıtlı ağlar için Wi-Fi kimlik bilgilerini içeren dosyanın telefonunuzun deposunun korumalı bir dizininde olmasıdır. Köklü olmadıkça klasörü veya içindeki dosyayı görüntüleme izniniz yoktur.

Telefonunuz Rootlu ise, kök taramayı destekleyen bir dosya gezgini uygulamasını kullanarak /data/misc/wifi‘ye gidebilirsiniz. wpa_supplicant.conf dosyasını açınca ağ adınızı (ssid) ve şifresini (psk) görebilirsiniz.

Bu işe yaramazsa veya başka bir yöntem denemek isterseniz, WiFi Password Viewer gibi bir Android Wi-Fi şifre görüntüleyici uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz. Telefonunuz Wi-Fi şifreleri içeren dosyayı şifrelerse yapabilecekleri pek bir şey yoktur.

Yorum yapın