Android uygulama ve oyun geliştirmek için bilgisayarımızda :
1. JDK (Java Development Kit)
2. Eclipse
3. Android SDK
Programlarının kurulu olması gerekiyor. Şimdi adım adım bu programları nasıl bilgisayarımıza kuracağımızı anlatacağız. Son olarak bilgisayarınız android oyun ve uygulama geliştirmek için hazır hale gelecek.
Bilgisayarımıza indireceğimiz programları Masaüstünde Eclipse adında bir klasör oluşturup buraya kaydedelim. Bu klasör sizin varsayılan geliştirme klasörünüz olacak.
1. Öncelikle bilgisayarımıza JDK (Java Development Kit) kurulumu yapmalıyız. Oracle’ın resmi internet sitesine girerek işletim sistemimize uygun JDK dosyasını indiriyoruz. Windows 64 bit kullanıcıları x64, Windows 32 bit kullanıcıları x86 JDK versiyonlarını indirsin. JDK indirmek için Tıklayın.

jdk-kurulumu
2. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra JDK kurulumu yapıyoruz.
3. Eclipse’nin resmi internet sitesine gidiyoruz.
4. http://www.eclipse.org/downloads/
5. Eclipse IDE for Java Developers kurulumu dosyasını indiriyoruz. İşletim sistemine göre 32 bit veya 64 bitlik versiyonu seçiniz.

eclipse-indirme
6. İndirmiş olduğumuz Eclipse dosyasını Masaüstünde oluşturduğumuz Eclipse dosyasına kopyalıyoruz ve burada RAR’dan çıkarıyoruz.
7. Eclipse klasöründe yer alan eclipse uygulamasını çalıştırıyoruz. Kurulum işlemi başlarken bizden bir workspace yani çalışma alanı isteyecektir. Eclipse klasörü içinde bir klasör oluşturup burayı workspace olarak belirliyoruz.

eclipse-workspace
8. Şimdi Android SDK’yı indirip kuracağız. Android’in resmi sitesine giriyoruz.
http://developer.android.com/sdk/installing/index.html
9. STAND-ALONE SDK TOOLS’a tıklayıp download the SDK now linkine tıklıyoruz. Açılan pencerede installer_r24.3.3-windows.exe dosyasını indiriyoruz.

android-sdk-indirme
10. İndirmiş olduğumuz installer_r24.3.3-windows.exe kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. Yükleme yeri olarak Eclipse klasöründe Android_Sdk adında bir klasör oluşturup burayı seçebilirsiniz.

sdk-location
11. Yükleme işlemi bittikten sonra SDK Manager’ı başlatabilirsiniz. Burada gerekli yüklemeler gösterilmektedir. Biz bu adımda yükleme yapmayacağız. İleriki adımlarda yükleme işlemini yapacağız. SDK Manager’ı kapatın.
12. Eclipse üzerinde Android uygulamaları geliştirebilmek için Eclipse ADT kurulumu yapmamız gerekmektedir. Kurulum için iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan dilediğinizi yapabilirsiniz.
a. Eclipse programını çalıştırın. Help>Eclipse Marketplace seçeneğine gelin ve arama kısmına ADT yazın ve arama yapın. Listede Android Development Tools for Eclipse’i kurun.

eclipse-marketplace
b. Eclipse programı içinde Help>İnstall New Software sekmesine gelin. Work with sekmesinde Add butonuna basın ve açılan pencerede Name kısmına ADT, Location sekmesine https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıp OK butonuna tıklayın.

eclipse-install-software
Pencerede yükleye bileceğiniz araçlar listenelenecektir. Listeden Android Development Tools’u seçip Next diyin.

eclipse-adt
Yükleme işleminde bir uyarı penceresi çıkarsa OK diyip işleme devam edin.
Yükleme işlemi bittiğinde uygulamayı Restart (baştan başlatma) etmeniz istenecektir kabul edin.
Eclipse yeniden başladığı zaman bir uyarı penceresi gelecektir. Burada gerekli olan Android SDK Platform Tools compinentlerini yüklemeniz gerektiği yazacaktır. Open SDK Manager butonuna tıklayıp gerekli comoinentleri seçip yüklüyoruz.

open-sdk-manager
Gerekli olan araçlar seçili olarak gelecektir. Burada isterseniz diğer android versiyonlarının API’lerini de seçip kurabilirsiniz.

android_sdk-install
13. Kurulum işlemi biraz uzun sürebilir bekleyin. Kurulum bittikten sonra artık bilgisayarınız Android geliştirmek hazırdır.
Takıldığınız yerler varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Leave A Reply