Android telefonların iOS’a göre en büyük dezavantajlarından biri işletim sistemi güncellemelerini geç almalarıdır diyebiliriz. Öyle ki şuan en güncel android sürümü olan Oreo’nun kullanım oranı sadece %0.3’dür. Geçen yıl kullanıma sunulan Nougat’ın kullanım oranı ise halen %20 civarındadır(Bakınız). Peki android güncellemelerinde en iyi yani en hızlı olan akıllı telefon üreticisi hangisidir?

Google

Listenin ilk sırasında Google’ın yer alması tabi ki sürpriz değil. Android bildiğiniz gibi Google’ın işletim sistemi. İşletim sistemi ve güvenlik güncellemelerini ilk alan cihazlarda Google’ın kendi akıllı telefonları oluyor. Google genel olarak akıllı telefonlarına 2 yıl boyunca güncelleme desteği sunacağını belirtiyor. Ancak yeni akıllı telefonları Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL için 3 yıl destek vereceğini açıkladı. Yani Google Pixel 2 ve Google Pixel 2 XL sahipleri 2020’ye kadar her güncellemeyi alacaklar.

pixel support

Samsung

Samsung en büyük android üreticisi ve en fazla android telefon satan markadır. Samsung amiral gemileri için 2 yıl güncelleme garantisi vermektedir. Ancak genellikle amiral gemileri yılın ortalarında piyasaya çıktığı için bu rakam aslında 18 aydır diyebiliriz. Ayrıca güncellemeler Google’ın cihazları kadar hızlı değildir ve genellikle 6 ay kadar sürmektedir.

Örnek vermek gerekirse Galaxy S8, Oreo ve Android P güncellemesi alacakken Galaxy S7 ancak Android Oreo’yu görebilecektir.

samsung security

Amiral gemilerde durum böyleyken orta segmentte yer alan cihazlar için durum biraz daha kötüdür. Orta segmentte yer alan Galaxy A serisi yine iki güncelleme almaktayken Galaxy J ve Galaxy C serisi tek güncelleme alabilmekte ve bu da garanti edilmemektedir.

LG

LG G6 04

LG, android güncellemelerinde G ve V serisine odaklanmıştır diyebiliriz. Diğer modellerinde güncelleme konusunda zayıf kaldığını görmekteyiz. Ayrıca güncelleme konusunda biraz yavaş kaldığı da görülmektedir. LG G4, Nougat güncellemesini Google’ın Oreo’yu çıkarmasından bir ay önce almıştır. Ve dünyanın farklı bölgelerinde güncelleme tarihi de farklılıklar göstermektedir.

Güvenlik güncellemeleri için G, V, Q ve X serisi için iki yıl devam etmektedir.

Nokia

pure secure and up to date

HMD Global, Nokia markasını andoid işletim sistemiyle buluşturarak büyük bir çıkış yapmasını sağladı. Ve Android güncellemeri konusunda da kullanıcılarını memnun edecek gibi gözüküyor. HDM Global yaptığı açıklamada giriş seviyesi Nokia 3 de dahil olmak üzere tüm cihazlarının Oreo güncellemesi alacağını duyurdu. Nokia, androide yeni geçiş yaptığı için ilerleyen zamanlarda güncelleme konusunda ne kadar iyi ve hızlı olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Sony

xz1 premium oreo

Sony Xperia modellerinin android güncellemeleri genellikle amiral gemi ve compact modelleri için olmaktadır. Sony’nin sabit bir güncelleme politikası yoktur. Bazen güncelleme konusunda çok yavaş kalan firma bazende güncellemeyi ilk alan marka olabilmektedir. Örneğin Xperia XZ Premium Oreo güncellemesini alan ilk cihazlardan biridir.

Güvenlik güncellemeleri ise giriş seviyesi modeller de dahil olmak üzere düzenli olarak yapılmaktadır ve bu destek birkaç yıl sürmektedir.

OnePlus

oneplus 5t

OnePlus kullanıcılarına iki büyük android güncellemesi garantisi vermektedir. En son bir OnePlus çalışanı yazmış olduğu blog yazısında bunu doğrulamıştır. Ancak yine de OnePlus alacak olan kişiler bu konuda temkinlidirler çünkü OnePlus 2 modeli Android Nougat güncellemesini halen almadı.

HTC

htc updates

HTC markası amiral gemisi modelleri için iki yıl destek ve güncelleme sağlıyor. Ayrıca her bir akıllı telefon için hangi işletim sistemi sürümünün kullanılabilir olduğunu izleyebileceğiniz bir destek web sitesi sunmaktadır. Akıllı telefonlar aylık olarak olmasa bile iki yıl boyunca güvenlik güncellemeleri alırlar.

Motorola

moto z blk

Motorola son birkaç yıldır Android güncellemeleri konusunda en iyi firmalardan biri. Son zamanlarda bu konuda yavaş kalsa da yine de en iyi destek sunan üreticilerden biri diyebiliriz. Motorola’nın üst segmentte yer alan Moto Z ve Moto X modelleri iki güncelleme alırken orta segmentteki Moto G serisi bir güncelleme almaktadır. Giriş seviyesinde yer alan E ve C serisi ise güncelleme almamaktadır.

Paylaş.

Yorum Yap