Google, mobil işletim sistemi Android’i sürekli güncellemektedir. Versiyon güncellemerinin yanı sıra sürüm güncellemeleri ve güvenlik güncellemeleri yapmaktadır. Bu yazımızda, telefona gelen Android güncellemelerini kontrol etme ve android güncellemesi yapmayı anlatacağız.

Akıllı telefon üreticileri genellikle Android telefonlara en az 2 yıl güncelleme garantisi vermektedir. Orta ve Üst segmentte yer alan bir telefon aldığınız zaman cihazınız genellikle son sürüm güncel android sürümü ile gelir. Ve bu telefon en az iki yıl Android güncellemesi, 3 yıl da güvenlik güncellemelerini alır. Yeni Android sürümleri telefonunuza yeni özellikler katar ve telefonunuzu daha eğlenceli hale getirir.

Şuan en güncel Android sürümü olan Android 10, önceki Android sürümlerinde olmayan birçok güzel özellikle sunmaktadır. Bunların başında da Karanlık Mod (Koyu Mod) gelmektedir. Sizler de telefonunuzun android güncellemesini yaparak en güncel Android sürümünü kullanabilirsiniz.

Android Güncellemesi Nasıl Yapılır?

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Yazılım Güncellemesi seçeneğini seçin.
  • İndir ve Yükle seçeneğini seçin.
  • Cihazınız için Yazılım Güncellemesi denetlenecek ve yeni bir güncelleme varsa güncellemeyi yapabilirsiniz.

android guncelleme

Yazılım Güncellemesi sayfasında yer alan Son Güncelleme sekmesinde, cihazınızın son güncelleme bilgilerine ulaşabilirsiniz. Wi-Fi üzerinden Otomatik İndir seçeneğini aktifleştirirseniz, telefonunuz için bir güncelleme olduğu zaman ve wi-fi ağına bağlıysanız güncellemeniz otomatik olarak gerçekleşir.

android son guncelleme

Biz Samsung telefon kullanarak Android güncelleme nasıl yapılır anlattık. Ancak Huawei, Xiaomi, Oppo, Sony, Nokia vb. telefonlarda da android güncelleme aynı veya benzer şekilde yapılmaktadır.

Yukarıda anlattığımız gibi yeni telefonlar genel olarak 2 yıl android güncellemesi alır. Eğer daha eski bir telefonunuz varsa ve bu eski telefon için android güncellemesi yapmak istiyorsanız farklı bir yola başvurmanız gerekmektedir. Bu işleme root adı veriliyor. Telefona root yaparak güncel android sürümünü kullanabilirsiniz. Ancak root işlemi telefonunuzu garanti kapsamı dışına çıkarır ve yanlış bir işlem sonrası telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir.

Paylaş.

Yorum Yap