Android Go, Google’ın daha düşük donanım özelliklerine sahip android cihazlar için çıkardığı bir mobil işletim sistemidir. Daha düşük bütçelerle alınabilen ve daha düşük donanım özelliklerine sahip android cihazlar Android Go ile çalışacak. İlk Android Go versiyonu Android Oreo Go Edition adıyla piyasaya giriş yapmıştır.

Google, Android Go ile düşük bütçeli kullanıcıları hedeflemekte ve böylece dünya genelindeki kullanıcı sayısını arttırmak istemektedir. Android Go, gelişmiş ve ağır bir şekilde optimize edilmiş bir Android versiyonudur. Android Oreo Go Edition, Android 8.1 temelli, benzer görünüm ve özellik kümesine sahip olmasına rağmen daha az bellek, depolama alanı ve batarya tüketimine ihtiyaç duymaktadır.

Android Go, 512 MB ile 1 GB RAM ve 8 GB dahili depolama alanına sahip cihazlarda çalışabilmektedir. Android Oreo Go Edition, Oreo’ya göre yarı yarıya depolama alanı kullanmaktadır.

android go smaller

Google, çoğu Go telefonunun 100 ABD dolarının altında kalmasını beklemektedir. Hatta bazı cihazlar 50 dolardan bile daha ucuz olabilir.

Elbette akıllı telefonu akıllı kılan şey telefonlarda bulunan uygulamalardır. Bunun için Google birçok temel uygulamasının Go versiyonunu da çıkarmıştır. Youtube Go, Gmail Go, Google Asistan Go, Haritalar Go, Gboard Go ve Files Go bunlardan bazılarıdır. Google’ın kendi uygulamaları haricinde diğer 3. parti uygulama geliştiricileri de Go versiyonlarını çıkarmaktadır. Whatsapp, Facebook, Instagram gibi uygulamaların şuan kullanılabilen Go versiyonları bulunmaktadır.

Hali hazırda Android kullanıcıları için Android Go yavaş ve yetersiz kalabilir. Ancak düşük bütçeli kullanıcıların androidin nimetlerinden yararlanabilmeleri için Android Go iyi bir çözüm olacaktır.

En İyi Android Go Telefonlar

  • ZTE Tempo Go: ABD’de 80 dolara satılan telefon 5 inç ekran, 4G bağlantısı, kulaklık girişi ve microSD desteğine sahip.
  • Nokia 1: Nokia’nın giriş seviyesinde yer alan akıllı telefon 4.5 inç ekran, 5 MP ana kamera, 2 MP selfie kamerası, 8 GB dahili depolama alanı, 1 GB RAM, mikroSD kart desteği, çift sim kart seçeneği, FM Radyo ve 2150 mAh batarya gibi özelliklere sahip.
  • Alcatel 1X: Rakiplerine göre biraz daha pahalı olan telefon (120$) 18:9 boy/en oranına sahip 5.3 inç ekran, 8 MP ana kamera, 5 MP selfie kamerası ve 2460 mAh batarya gibi özelliklere sahip.
Paylaş

Yorumdan çık