İnternette bağlanırken sorunlar yaşıyorsanız, bu genellikle güncel olmayan DNS önbelleğinden kaynaklanmaktadır. Telefonunuzun tarayıcısında bir web sitesine bağlanmaya çalışıyor ancak internet sitesi açılmıyorsa bu da DNS önbelleğinizden kaynaklanıyordur. Bu yazımızda telefonun DNS önbelleğini temizlemeyi ve DNS sunucusunu değiştirmeyi anlatacağız.

Google Chrome’da DNS Önbelleğini Temizle

Android telefonların çoğunda varsayılan tarayıcı Google Chrome’dur. Aynı zamanda Chrome, arka planda çalıştırılan birçok sistem işlevini de yönetir. Dolayısıyla Google Choreme önbelleğini temizlemek yaşadığınız birçok ağ sorununu çözmenizi sağlayacaktır. Chrome önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları yapın:

  • Öncelikle Android cihazınızda Chrome’u açın ve durum çubuğuna chrome://net-internals/#dns yazıp Git’e basın.
  • Açılan ekranda Clear host cache butonuna dokunun.chrome dns onbellek temizleme

Chrome Ayarlarından Önbelleği Temizleyin

Yukarıda anlattığımız gibi Chrome DNS önbelleğini temizlemek birçok kullanıcının yaşamış olduğu DNS sorunlarını çözmektedir. Ancak bazı kullanıcılarda bu yeterli olmamaktadır. Bundan dolayı telefonunuzun Ayarlar bölümüne girip Chrome önbelleğini de temizleyin. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar > Chrome > Depolama yolunu izleyin ve Önbelleği temizle butonuna dokunun.chrome onbellek temizleme

Android Telefonda DNS Değiştirme

Kullanmış olduğunuz DNS Sunucusu, önbellek temizleme işlemi yapmanıza rağmen bağlantı sorunları yaşatıyorsa, DNS sunucusunu değiştirebilirsiniz. Google, Android 9 ile birlikte resmi olarak sistem çapında bir DNS ayarı ekledi. Eğer kullandığınız cihaz Android 9 ve üzeri bir sürüm kullanıyorsa aşağıdaki adımları yaparak DNS Sunucusunu değiştirebilirsiniz.

  • Ayarlar  > Bağlantılar > Diğer bağlantı Ayarları > Özel DNS yolunu izleyin. (Cihazınızın sürümüne bağlı olarak Ayarlar > Bağlantı ve Paylaşım > Özel DNS yolunun kullanın.)
  • Açılan ekranda Özel DNS sağlayıcı ana bilgisayar adı seçeneğini seçin ve kutucuğa https://1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com/ yazın ve Kaydet diyerek işlemi tamamlayın. (Burada paylaşmış olduğumuz ad örnek addır, siz bildiğiniz başka bir adda kullanabilirsiniz.)android dns degistirme

Android 8.1 ve eski Sürümlerde DNS Değiştirme

Android 8.1 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsanız: Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyin. Bağlı olduğunuz wi-fi’yi seçin ve IP Ayarları (IP Setting) seçeneğine dokunup Statik seçeneğini seçin. Ardından wifi bağlantısı için DNS1 ve DNS2‘yi 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 olarak değiştirin. Bu DNS’ler Cloudflare’nin DNS’leridir. Dilerseniz farklı DNS adreslerini kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, her bağlanacağınız wi-fi ağı için bu ayarı manuel olarak yapmalısınız.

DNS Değiştirme Uygulaması Kullanmak

Android telefonun DNS’ini değiştirmek için üçüncü taraf uygulama kullanmayı da düşünebilirsiniz. Google Play’de 10+ milyon indirilmeye sahip ve DNS değiştirme konusunda oldukça başarılı olan DNS Changer & Net Speed Test uygulamasını veya Cloudflare’nin kendi geliştirmiş olduğu 1.1.1.1 + WARP: Safer Internet uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Root’lu Telefonda DNS Önbelleği Temizleme

Sistem genelinde DNS Önbelleğini temizleyebilmek için kök yetkisine yani Rootlu bir cihaza ihtiyacınız vardır. Eğer telefonunuz rootluysa Termux uygulamasını indirin. Magisk aracılığıyla Termux’a root izni verin. Ardından, Android telefonunuzdaki DNS önbelleğini temizlemek için aşağıdaki komutları çalıştırın:

su
ndc çözümleyici clearnetdns wlan0/rmnet0

Android telefon ve tablette dns önbelleği temizlemek için dört farklı yöntemi sizlere anlattık. Umarız anlattığımız yöntemler sorunlarınızı gidermiştir. Yorum kısmından fikirlerinizi ve sorunlarınızı paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık