Gelişen teknolojiyle beraber artık akıllı telefonlar hayatımızı birçok alanda kolaylaştırıyor. Android 12 ile birlikte akıllı telefonlara gelecek olan Car Key (Araba Anahtarı) özelliği sayesinde, Android telefonu araba anahtarı olarak kullanabileceğiz. Gelin şimdi Android Car Key nedir, nasıl çalışır detaylı olarak anlatalım.

Android telefonlar, artık telefon görüşmesi yapmaktan çok daha fazlasını yapar hale geldiler. Kameraları, GPS navigasyon cihazı olarak kullanılabilmeleri, kredi kartı olarak kullanılabilmeleri gibi birçok faydalı özellik sayabiliriz. Şimdiyse araba anahtarı olarak kullanılabilecekler. Android 12’nin “Araba Anahtarı” özelliğinin yaptığı tam olarak budur.

Android Araba Anahtarı (Car Key) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Araba Anahtarı özelliği, Android akıllı telefonunuzun arabanızın anahtarı olarak çalışmasını sağlar. Telefonunuzla arabanızı kilitleyebilir, kilidini açabilir ve hatta arabanızı çalıştırabilirsiniz.

Car Key genel olarak mobil ödeme hizmetlerine çok benzer. Örneğin Google Pay, telefonunuzu kredi kartı olarak kullanmanıza olanak tanır. Kart okuyucuya dokunmanız yeterlidir ve elinizi cüzdanınıza götürmeden ödeme yapmanızı sağlar.

Android’in Araba Anahtarı özelliği aslında benzersiz bir fikir değildir. Apple iPhone’lar ve Apple Saatleri için kendi sürümü üzerinde çalışıyor. Hem Google hem de Apple, bir dijital anahtar standardı oluşturan “Araba Bağlantı Konsorsiyumu”nun bir parçasıdır.

Android Car Key (Araba Anahtarı) Nasıl Çalışır?

Android’in Araba Anahtarı özelliği, birkaç farklı teknolojiden yararlanır. Birincisi Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisidir. UWB bu yıl akıllı telefonlara yavaş yavaş eklenen bir teknolojidir. Apple tarafında ise ilk defa iPhone 11’de kullanıldı.

Ultra Geniş Bant, radyo dalgalarını kullanan bir kablosuz protokol olması bakımından Bluetooth ve Wi-Fi’ye benzer. UWB, aracınız gibi diğer nesnelerin fiziksel yakınlıkta olduğunu algılamak için bu radyo dalgalarını kullanır. Apple AirTags‘de kullanılan teknolojinin aynısıdır.

Car Key için kullanılabilecek diğer teknoloji ise, uzun süredir telefonlarda bulunan eski bir standart olan Yakın Alan İletişimi (NFC)‘dir. Bu, fiziksel olarak nesnelere yakın olmakla ilgili başka bir teknolojidir. Kilidi açmak için telefonunuzu arabanın kapısına dokundurmanız yeterli olacaktır.

Hangi Telefonlar ve Arabalar Car Key’i Destekleyecek?

Google, bu özelliği gelecek otomobillere getirmek için BMW ve “diğerleri” ile birlikte çalışıyor. Yani Android Car Key özelliğini ilk olarak BMW modellerinde görebiliriz.

android car key bmw

Telefon tarafında ise, UWB ve NFC’yi destekleyen yeni nesil bir Google Pixel veya Samsung Galaxy telefona ihtiyacınız olacak.

Google, Araba Anahtarı özelliğini 2021 yılının Mayıs ayında duyurdu ve “bu yılın sonunda” kullanıma sunulacağını söyledi.

Bu, bir bütün olarak akıllı telefonlar için heyecan verici yeni bir kullanım. Tesla ve Audi gibi otomobil şirketlerin, kendi versiyonları var. Ancak iPhone’larda ve Android cihazlarda yerleşik olarak bulunan standart bir yöntem, bunu herkes için çok daha kolay hale getirecek.

Paylaş

Leave A Reply