Google geçen ay ilk Android 15 Geliştirici Önizlemesini yayınladı ve bugün ikincisi çıktı. 2. geliştirici önizlemesinde en dikkat çeken özellik ise  işletim sistemi düzeyinde uydu bağlantısı özelliği oldu. Gelin detaylara bakalım.

Google Android 15 için Developer Preview 2‘yi yayınladı. Android 15 DP2’nin getirdiği en büyük özellik, işletim sistemi düzeyinde uydu bağlantısı desteğidir. Google, işletim sisteminin artık “uydu bağlantı ortamında tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlamak” için tasarlanmış bazı kullanıcı arayüzü öğelerini içerdiğini söylüyor.

Uygulamalar, bir cihazın uyduya ne zaman bağlandığını algılayabilecek. Ayrıca mesaj gönderip almak için uydu bağlantısını kullanmak üzere SMS/MMS uygulamalarının yanı sıra önceden yüklenmiş RCS uygulamaları da desteklenecek.

Bunun yanı sıra PDF görüntüleme konusunda da geliştiricilerin uygulamalarına parola korumalı PDF’ler ve ek açıklamalar oluşturma yeteneği vermelerine olanak tanıyan ve ayrıca PDF’lerdeki şeyleri aramanıza, düzenlemenize ve seçmenize imkan tanıyan iyileştirmeler de geldi. Yerel PDF görüntüleme daha hızlı olacak ve daha az kaynak kullanacak. PDF oluşturucunun kendisi, Android sürüm güncellemelerinden bağımsız olarak Google Play sistem güncellemeleri aracılığıyla güncellenecek.

Bunlara ek olarak, ödeme yapmak için NFC kullanma deneyimi “daha kusursuz ve güvenilir” olacak. Ses tanıma için otomatik dil değiştirme iyileştirildi. Geliştiriciler artık uygulamalarının, katlanabilir cihazın küçük kapak ekranında görünmesini sağlamak için Android 15 işlevini de kullanabilecekler.

Son olarak, Rahatsız Etmeyin modu daha da özelleştirilebilir hale geliyor. Bazı kurallara diğerlerine göre özel muamele yapmanıza imkan tanıyor ve kuralların ekranı siyah beyaza çevirme, gece modunu açma ve duvar kağıdını karartma gibi şeyleri tetiklemesine izin veriyor.

Kaynak

Paylaş

Yorumdan çık