Bildiğiniz gibi Google, Ağustos 2021’den itibaren APK dosya biçimi yerine AAB dosya biçimini kullanacak. AAB dosya biçimi APK’ya göre daha küçük boyutta olacak ve indirme süresini kısaltacak. Amazon resmi sitesinden yaptığı duyuruda Amazon Appstore’nin de AAB’yi destekleyeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız APK vs AAB yazımızda Apk ile AAB arasındaki farkları anlatmış, AAB’nin artı ve eksilerini dile getirmiştik. Bununla birlikte birçok kişi diğer platformlardan uygulama indirme nasıl olacak sorusunu soruyordu. Daha önce de bahsettiğimiz gibi diğer uygulama marketlerde birer birer AAB formatını desteklemeye başladı. Bunlardan biri de Amazon Appstore oldu.

Amazon Developer sitesinde paylaşılan duyuruda “Amazon Appstore, yeni biçimi (AAB) desteklemek için aktif olarak çalışıyor. Bu değişiklikler, bir uygulamanın belirli yönlerini gerektiği gibi gerçek zamanlı olarak indirmelerine yardımcı olarak müşterilere fayda sağlar. Amazon Appstore geliştiricileri için, mevcut APK biçimine ek olarak, her tür gönderimde uygulama paketleri biçimini desteklemek için çalışıyoruz. Geliştiricilerimiz için uygulama gönderimini olabildiğince basit ve sorunsuz hale getirmeye devam etmek için bu yılın ilerleyen günlerinde güncellemeleri paylaşacağız.” denildi.

Ayrıca Amazon’un ilgili sayfasında Sıkça Sorulan Sorular kısmında şu sorular yanıtlandı:

1. Android App Bundle’lar Amazon Appstore için zorunlu olacak mı?
Uygulama Paketleri tamamen isteğe bağlı olacak ve geliştiriciler, mevcut APK biçimini kullanarak uygulama göndermeye devam edebilecek.

2. Geliştiricilerin uygulamaları gönderme biçiminde herhangi bir değişiklik olacak mı?
Uygulama gönderme sürecinde herhangi bir değişiklik yoktur. Her iki uygulama biçimi (APK veya paket) için geliştiriciler, uygulamaları eskisi gibi göndermeye devam edecek.

3. APK kullanılarak yayınlandıysa, uygulamamı yeniden göndermem gerekecek mi?
Hayır, daha önce APK biçiminde gönderilmiş ve yayınlanmışsa, uygulamanızı yeniden göndermeniz gerekmez. APK biçimini kullanarak yeni uygulamalar ve mevcut uygulamalarda güncellemeler yayınlamaya devam edebilirsiniz. Uygulama paketlerini kullanmak için geliştiricilerin gelecek gönderimleri paket biçimini (*.aab) kullanarak planlaması gerekir, ancak geliştiricilerin şu anda Appstore’a uygulama gönderme biçiminde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

5. Amazon Appstore desteklemeye başladığında uygulamalarım mevcut tüm App Bundle avantajlarından yararlanacak mı?
Uygulamaların App Bundle biçiminde yüklenmesini destekleyeceğiz. Müşteri deneyimi avantajlarını zaman içinde aşamalı olarak sağlamak için bir yol haritamız var. Yol haritamızı ve daha fazla ayrıntıyı kullanıma sunulmasına yakın bir zamanda paylaşacağız.

6. Uygulama Paketlerini göndermek için uygulama imzalama anahtarımı Amazon’a göndermem gerekecek mi?
Hayır, Amazon Appstore, Uygulama Paketleri göndermek için uygulama imzalama anahtarınızı paylaşmanızı gerektirmez. Bugün APK’ları imzalayıp gönderme şeklinize benzer şekilde App Bundle’ları imzalamaya devam edeceksiniz.

Kaynak: https://developer.amazon.com/blogs/appstore/post/50b1ca0f-bbec-48ec-9eea-3c395efb8f9f/amazon-appstore-to-support-android-app-bundle

Paylaş

Yorumdan çık