Akıllı telefonlar, akıllı sıfatını gerçekten de hak ediyorlar. Çünkü birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran özelliklere / uygulamalara sahipler. Bu yazımızda akıllı telefonu akıllı kılan 20 uygulamadan bahsedeceğiz. Sizde bu uygulamaları telefonunuzda kullanarak akıllı telefonun sunmuş olduğu tüm nimetlerden yararlanabilirsiniz.

1.  Google Haritalar

Google Haritalar uygulamasının sunmuş olduğu birçok faydalı özellik bulunmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran bir özelliği dünyanın neresine giderseniz gidin adres sorma derdinden kurtulacaksınız. Tek yapmanız gereken gideceğiniz yeri yazmak sizi en kısa yoldan gitmek istediğiniz noktaya götürecektir. Tabi telefonunuzda internet olmalı ve Konum (gps) özelliğini açmanız gerekmektedir. Uygulamanın diğer bir özelliği ise İstanbul gibi büyük kentlerde ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde size trafik durumunu göstermesi ve size açık yolları önermesidir.

2. Radar Uygulamaları

Araç sahiplerinin korkulu rüyası radara yakalanmaktır. Tabi ki doğru olan hız limitlerine uymaktır ancak özellikle uzun yol seyahatlerinde radara yakalanmayı kimse istemez. İşte tam bu noktada akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz başarılı bir radar uygulaması sorunu çözecektir. Radar uygulamaları içinde bizim en beğendiğimiz Radar Beep uygulamasıdır.

3. Shazam

Arabalar konusuna gelmişken Shazam’dan bahsetmek olmaz. Arabada, evde veya herhangi bir mekanda çalan bir şarkıyı çok beğendiğiniz ve ne olduğunu merak ediyorsunuz. Shazam’ı açın ve şarkıyı dinletin, size saniyeler içinde çalan şarkının ne olduğunu söylesin. Müzik severlerin telefonunda kesinlikle bulunması gereken bir uygulama.

4. Sağlık Uygulamaları

Arabalardan biraz yürüş ve spora geçelim istedik. Akıllı telefonların en büyük nimetlerinden biri de sağlıklı yaşam için sundukları Sağlık uygulamalarıdır. Günlük kalori miktarı, adım sayar gibi bilgilerle sizlere sağlıklı yaşam ipuçları sunarlar. Sağlık uygulamalarında tek bir uygulama yerine birkaç uygulama önereceğiz. Samsung Health, Noom Walk, Google Fit ve Runtastic Running & Fitness bu konudaki başarılı sağlık uygulamalarıdır.

5. Yemeksepeti

Spor yaptıktan sonra karnınız açıktığında akıllı telefonunuzdan yemek siparişi verebilirsiniz. Her akıllı telefonda olması gereken uygulamalardan biri yemeksepeti uygulamasıdır. Farklı damak tatları ve her bütçeye uygun yemeği yemeksepeti üzerinden sipariş edebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz gibi kapıda ödeme seçeneği ile nakit ödeme de yapabilirsiniz.

6. Alışveriş Sitesi Uygulamaları

E-ticaret tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyümeye devam ediyor. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalar ile telefonunuzdan kıyafetten beyaz eşyaya kadar her şeyi birkaç dokunuşla sipariş edebileceğiniz gibi sizde istediğiniz ürünleri satışa çıkarabilirsiniz.. Alışveriş uygulamalarında yine Türkiye’nin en büyük e ticaret sitelerinin uygulamaları olan hepsiburada, trendyol, sahibinden ve letgo uygulamaları telefonunuzda bulunabilir.

7. QR Code

QR kodları işimizi oldukça kolaylaştıran kodlardır. Telefonunuza yükleyeceğiniz bir QR kodu uygulaması sayesinde tüm QR kodları okutabilirsiniz. QR Kod okuyucu uygulaması işinizi görecektir.

8. Skyscanner – Uçak Bileti Uygulaması

Seyahat edenlerin aradığı şey ucuz uçak biletidir. Skyscanner uygulaması da ucuz uçak bileti bulmanızı sağlayan dünyanın en iyi uygulamalarından biridir. Akıllı telefonda olması gereken uygulamalardan biri.

9. Microsoft Office Uygulamaları

Akıllı telefonları birer pc’ye dönüştüren ve işimizi kolaylaştıran uygulamalardan biri de Microsoft Office uygulamalarıdır. Okul ve İş hayatında sıklıkla karşılaştığımız Word, Excel, PowerPoint  ve PDF gibi dosyaları akıllı telefonunuzdan açmak için ücretsiz olan WPS Office + PDF uygulaması bizim önerimizdir.

10. E-Posta Uygulaması

Bildiğiniz gibi akıllı telefon kullanımı şuan bilgisayar kullanımını geçmiş durumda. E-Postaları okumak ve yanıtlamak için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Hali hazırda tüm akıllı telefonlarda e-posta uygulaması mevcuttur ancak email adresiniz neyse Hotmail, Gmail gibi bunların uygulamasını telefona yükleyebilir, bildirimleri açabilir böylece gelen her mailden anlık haberdar olabilirsiniz.

11. Not Uygulamaları

Günün stresi ve karmaşasında yapacağınız şeyleri unutabilirsiniz. Bu konuda akıllı telefona yükleyeceğiz bir not / hatırlatma uygulaması işinizi kolaylaştıracaktır. Birçok akıllı telefonda varsayılan olarak bir not tutma uygulaması mevcüttür ancak Evernote bizim bu alanda tavsiye edeceğimiz başarılı bir not tutma uygulamasıdır. Evernote sayesinde not tutabilir, tüm konuşmalarınıza tek bir yerden erişebilirsiniz.

12. Sözlük Uygulamaları

İş, okul ve seyahatlerde işinizi kolaylaştıracak bir diğer uygulama çeşidi ise sözlük uygulamalarıdır. Öğrenciler ve seyahate gidenler artık ellerinde kitap şeklinde bir sözlük taşımak yerine akıllı telefonlarından çeviri yapabilirler. Akıllı telefonlar için geliştirilen birçok sözlük uygulaması metinleri çevirdiği gibi sesli olarak da çeviri yapmaktadır. Çevirdiğiniz kelimenin sesli telaffuzunu da dinleyebilirsiniz. Telefonunuzda sözlük olarak kullanabileceğiniz bazı başarılı uygulamalar, Google Translate, Tureng Sözlük ve Zensoft’un geliştirdiği İngilizce Türkçe sözlüktür.

13. Haber Uygulamaları

Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz haber uygulamaları sayesinde Türkiye ve Dünya’da gelişen tüm haberlerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Takip ettiğiniz hemen tüm gazete ve haber sitesinin haber uygulaması mevcuttur. Bu konuda özgürsünüz bizim tavsiyemiz ise Google Play Gazetelik ve Cnn Türk uygulamasıdır. Haber uygulamalarına bildirim izni vererek son dakika haberlerin bildirimini anlık olarak alabilirsiniz.

14. Bankacılık Uygulamaları

Akıllı telefonların bir diğer akıllı özelliği Bankacılık uygulamasıdır. Kullanmış olduğunuz bankanın uygulamasını telefona indirerek, havale, eft gibi para transfer işlemlerini birkaç dokunuşla gerçekleştirebilir hesap bilgilerinize anlık olarak erişebilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden kredi kartlarınızı internet alışverişine kapatıp lazım olduğunda açarak kredi kartınız için ekstra güvenlik sağlayabilirsiniz.

15. Tv8 Yan Ekran

Yarışma programlarıyla reyting rekorları kıran TV8’in Yan ekran uygulamasını telefonunuza yükleyerek yarışmalarda desteklediğiniz yarışmacılara oy gönderebilir, yarışmalar ve yarışmacılar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

16. Puhu Tv

Dünyadaki birçok ülkeden sonra Türkiye’de de online dizi ve film platformları açılıyor. Puhu Tv bunlara en iyi örnek. Puhu Tv’nin akıllı telefon uygulaması sayesinde beğendiğiniz dizileri, Yeşil Çam filmlerini ve Online Dizileri dilediğiniz yerde akıllı telefonunuzdan ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

17. Uzaktan Kumanda Uygulamaları

Akıllı telefonunuzu televizyon kumandası olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz ? Telefona yükleyeceğiniz bir uzaktan kumanda uygulamasıyla telefonu uzak kumanda olarak kullanabilirsiniz. Evde artık kumanda için kavga etmenize veya kumandayı aramanıza gerek yok. Ve hatta kumanda uygulaması ile evdekilere şaka bile yapabilirsiniz. 🙂 Uzaktan kumanda uygulaması için bizim tavsiyemiz Peel Smart Remoto. Bu uygulama D-Smart, Dijitürk, çanak anten ve hemen her televizyon markasıyla uyumludur.

18. Fotoğraf Düzenleme Araçları

Akıllı telefonların en sevilen özelliklerinden biri hiç kuşkusuz kamera özellikleridir. Ve tabiki bununla birlikte kullanabileceğiniz farklı fotoğraf düzenleme araçları. Artık bir fotoğrafı düzeltmek veya farklı efektler vermek için Photoshop uzmanı olmanıza gerek yok. Telefona yükleyeceğiniz fotoğraf düzenleme uygulamaları ile yüzünüzdeki pürüzleri giderebilir, makyaj efekti verebilir, zayıflatabilir veya çok farklı fotoğraf hileleri yapabilirsiniz. Bu konuda Retrika, Prizma, Candy Camera, YouCam Makeup, YouCam Perfect uygulamalarını deneyebilirsiniz.

19. Whatsapp

Akıllı telefonlarda kullanılan mesajlaşma uygulamaları ile sms artık pek kullanılmaz oldu. Bu konuda dünyanın bir numaralı tercihi Whatsapp. Whatsapp’a sadece bir mesajlaşma uygulaması dersek haksızlık etmiş oluruz. Whatsapp ile mesaj gönderebilir, telefon görüşmesi yapabilir ve hatta görüntülü konuşabilirsiniz. Tüm iletişim internet üzerinden olduğu için ücretsizdir. Artık yurtdışındaki bir akrabayı veya dostu aramak için yüksek ücretler vermenize gerek yok.

20. Foursquare

Foursquare firmasının geliştirdiği Foursquare uygulaması her telefonda olmalı. Foursquare uygulaması ile gideceğiniz yerdeki popüler mekanları ve mekanlar için yapılan yorumları görebilirsiniz. Özellikle tatillerde gidecek kaliteli ve düzgün mekanları öğrenmek için Foursquare oldukça iyi bir tercih olacaktır. Uygulama sayesinde birkaç kişinin önerisiyle değil binlerce kişinin tavsiye ettiği ve keşfedilmeyi bekleyen mekanları görebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda bulunması gereken 20 uygulama önerisini biz böyle listeledik. Tabi ki daha bir sürü uygulama var ve farklı alanlarda işlerimizi kolaylaştırıyor. Burada belirttiğimiz uygulamalar en temel uygulamalardır ve her akıllı telefonda bulunmalıdır. Sizler de kullandığınız uygulamaları yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık