Avrupa Parlamentosu ve Konsey müzakerecileri tarafından geçici bir anlaşmaya varıldı ve 2024‘ten itibaren AB’de satılan tüm küçük ve orta ölçekli elektronik cihazlar için USB-C bağlantı noktası zorunlu olacak denildi. Buna göre AB’de satılan cep telefonları, tabletler ve kulaklıklar dahil olmak üzere tüm küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik cihazların bir USB-C şarj bağlantı noktasına sahip olması gerekecek.

AB daha önce Apple’ın ürünlerinde de USB Type-C bağlantı noktasına geçiş yapılması gerektiğini söylüyordu. Alınan yeni kararla birlikte 2024 sonbaharından itibaren, iPhone’lar da dahil olmak üzere tüm küçük ve orta ölçekli elektronik cihazlarda USB-C bağlantı noktası standart haline getirilecek. Telefon, tablet, kulaklık, e-okuyucular, taşınabilir oyun konsolları ve kameralar da dahil olmak üzere on iki elektronik ürün grubundan oluşan ek bir liste de AB topraklarında evrensel şarj standardını paylaşmak zorunda kalacak. Dizüstü bilgisayarlar, kararın yürürlüğe girmesinden 40 ay sonra karara uymak zorunda kalacak. Yani ilerleyen dönemde dizüstü bilgisayarlarda da bağlantı noktası USB-C olacak.

Yeni yasa, AB’nin üye ülkelerde satılan elektronik ürünleri daha sürdürülebilir hale getirme ve tüketicilerin tüm cihazları için tek bir şarj cihazı taşımasına yardımcı olurken elektronik atığı azaltma hedefinin bir parçası. Yeni yasa ayrıca cihazlar arasında hızlı şarj standartlarını uyumlu hale getirmeyi ve gelecekte kablosuz şarj standartları için de aynısını yapmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Alex Agius Saliba “Bugün ortak şarj cihazını Avrupa’da gerçeğe dönüştürdük! Avrupalı ​​tüketiciler, her yeni cihazla birlikte birden fazla şarj cihazının yığılmasıyla uzun süre hüsrana uğradı. Artık tüm taşınabilir elektronik cihazları için tek bir şarj cihazı kullanabilecekler.” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun basın açıklamasına göre, AB tüketicileri şarj cihazı alımları için yılda toplam 250 milyon Euro harcıyor. Aynı zamanda, cihazlarla birlikte gelen kullanılmayan şarj cihazları, yılda tahmini 11.000 ton e-atığa neden oluyor.

Durum böyle olunca bu standardın tüm dünyada geçerli hale geleceğini düşünüyoruz. Konu hakkında sizlerin görüşleri neler?

Paylaş

Yorumdan çık