Popüler sosyal medya medya platformu Twitter, geçtiğimiz günlerde düzenlediği Twitter Analyst Day meeting (Twitter Analist Günü toplantısında) bazı yeni özelliklerini duyurdu. Twitter yeni özelliklerle daha kullanışlı bir hale gelecek. İşte yakın gelecekte Twitter’da yerini alacak 5 yeni özellik.

Communities (Topluluklar)

Twitter’ın, kullanıcıların ortak ilgi alanlarına ve konumlara göre kullanıcı merkezleri oluşturmasına olanak tanıyan bir “Topluluklar” özelliği üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu özellik ile kullanıcılar, ortak konuları tartışabilecekleri, yeni bilgileri paylaşabilecekleri ve ortak ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla etkileşime girebilecekleri benzer düşünen kullanıcılardan oluşan topluluklar oluşturabilecekler.

twitter community

Super Follows (Süper Takipler)

Super Follows, kullanıcıların en sevdikleri Twitter kişiliğini desteklemelerine ve onlardan bazı ekstra avantajlar elde etmelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellikle, kullanıcılar bir Twitter hesabına ücretli olarak “süper takipçi” olabilir ve özel bir topluluğun üyesi olabilir.

Twitter super takip

Süper bir takipten sonra, kullanıcılar profilden özel içerik alabilecek, yalnızca abonelerin girebildiği sohbetlere katılabilecek, “Destekçi rozeti” alabilecek ve yalnızca abonelere özel haber bültenleri alabilecekler. Bu özelliği YouTube’daki Katıl özelliğine benzetebilirsiniz.

Safety Mode (Güvenlik Modu)

Twitter’ın en önem verdiği şeylerin başında kullanıcı güvenliği gelmektedir. Bu nedenle, kullanıcıları kötüye kullanım amaçlı içerik ve spam tweet’lerden korumak için geliştiriciler yakında Twitter için “Güvenlik Modu” sunacak . Platform ayarlarında bir geçiş şeklinde mevcut olacak. Etkinleştirildiğinde,  şirkete göre “Twitter Kurallarını ihlal ediyormuş gibi görünen hesapları otomatik olarak engelleyecek ve hakaret, ad takma, sert dil veya nefret dolu sözler kullanan hesapları sessize alacak”.

Twitter guvenlik modu

Safety Mode ile herhangi biri Twitter gönderinize, spam, taciz edici veya nefret dolu sözlerle yorum yazarsa, Twitter yedi gün boyunca bu hesabın profilinizle etkileşime girmesini engelleyecek.

Business Profiles (İşletme Profilleri)

Twitter’ın yakında kullanıma sunmayı planladığı bir diğer özellik de işletme profilleridir – tıpkı Facebook’ta olduğu gibi. Farklı profil türleri arasında ayrım yapmak için Twitter , platformda “[hesap türleri] sınıflandırmasını genişletecek” . Bu, şu andan itibaren farklı profil türlerinin farklı özelliklere sahip olacağı anlamına geliyor.

Twitter isletme profili

Business Profiles özelliği sayesinde kullanıcılar işletmeleri için bir profil açabilecekler. İşletme profilleri ile kullanıcılar, konum / adres, açılış saatleri ve daha fazlası gibi ilgili bilgileri verebilecekler. Ayrıca bu özellik, Botları (otomatik hesaplar) kişisel ve ticari hesaplardan ayıracaktır.

Audio Spaces (Ses Uzayları)

Son zamanlarda aniden ortaya çıkan ve oldukça popüler olan ses tabanlı sosyal ağ uygulaması Clubhouse’un izinden giden Twitter, yakında bir Audio Spaces özelliği yayınlamayı hedefliyor. Bu özellik içerik oluşturucuların, takipçileri ve hayranlarıyla doğrudan etkileşim kurmak için yalnızca sesli sohbet odaları oluşturmasına izin verecek.

twitter audio spaces

Aslında geçen yıl duyurulan bu özellik, bir süredir iOS’ta beta testinde. Bu özellik şu anda Android’de de test ediliyor. Bu özelliğin yakında zamanda duyurulması bekleniyor.

Twitter’a 2021 yılında gelmesi planlanan özellikler bunlar. Şirket, kullanıcı deneyimini iyileştirmenin yanı sıra, kullanıcılarını güvende tutmak ve fikirlerini dile getirmek için yaratıcı topluluklar oluşturmalarına yardımcı olmak istiyor. Yukarıdaki özelliklerin tanıtılmasıyla Twitter, kullanıcı kitlesini daha da genişletecek gibi gözüküyor.

Paylaş

Yorumdan çık