Önce Amerika ile daha sonra Google ekosistemi ile sorunlar yaşayan Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS’u geliştirdi. HarmonyOS’u geliştiren ve beta testlerini gerçekleştiren şirket, birçok cihazı için HarmonyOS güncellemesini paylaştı. Android’den HarmonyOS 2.0 işletim sistemine geçiş yapmayı tercih eden kullanıcıların sayısı 100 milyon‘u geçti.

Yaklaşık 10 gün önce HarmonyOS 2.0 güncellemesini alan cihaz sayısı 90 milyona ulaşmıştı. Şimdiyse bu rakam 100 milyonu geçti. Bu cihazlar daha önce Android işletim sistemini kullanıyordu, ancak cihaz kullanıcıları Android’i bırakıp HarmonyOS’a geçmeyi tercih etti.

Huawei şu anda Android’den Harmony’ye geçiş güncellemelerinin 6. dalgası için beta test kullanıcıları alıyor. HarmonyOS kullanıcılarının sayısının bu kadar hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan bu güncellemelerdir. Şirket, 2022‘ye kadar devam edecek süreçte 100+ kadar cihazı için geçiş yapmayı planlıyor.

Geçiş yapılması planlanan cihazların 76’sını, Huawei P40, Mate 40 Mate 30, P20, Mate 10, nova 5i gibi akıllı telefonlar oluşturuyor. Bu liste bu şekilde uzayıp gidecektir. Bu telefonların yanı sıra HarmonyOS, diğer akıllı cihazlara (örneğin TV’ler) ve IoT gadget’larına, lazer yazıcılar gibi diğer elektronik aletlerde de kullanılacak.

Harmony, bir işletim sisteminden çok bir platformdur, ana hedeflerinden biri çeşitli cihazlar arasında kolay bağlantı sağlamaktır. Üçüncü taraf üreticiler, uyumlu cihazlar oluşturmak için HarmonyOS Connect markasına dahil olabilecekler.

Yani yakın zamanda, HarmonyOS birçok alanda karşımıza çıkacaktır.

Paylaş

Yorumdan çık