Dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma, sesli ve videolu görüşme uygulaması olan Whatsapp’ın az bilinen ve bilinmeyen yeni özelliklerini sizler için listeledik. Whatsapp’ın gizli özelliklerini arıyorsanız Android ve iPhone’da kullanabileceğiniz birçok whatsapp püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Whatsapp Grup Mesajda Bir Kişinin Mesajını Yanıtlama

Whatsapp’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri de Grup mesajlaşmasıdır. Bir whatsapp grunuz varsa ve gruptaki bir kişinin yazdığı şeyi cevaplamak isterseniz tek yapmanız gereken o mesajın üzerine basılı tutmak ve sonrasında iPhone’da Cevapla, Android’de ise ekranın üstünde açılan menüden yanıtla simgesine dokunmaktır. Böylece o kişinin mesajıyla birlikte onu cevaplamış olursunuz.

whatsapp grup mesaji yanitlama

2. Whatsapp Grup Mesajlaşmada Gönderdiğiniz Bir Mesajı Kimlerin Okuduğunu Görme

Whatsapp Grup mesajlaşma güzel bir özelliktir ancak birçok kişi mesajı okuduğu halde cevap yazma tenezzülünde bulunmaz ve sanar ki kimse onun mesajı okuduğunun farkında değildir. İşte bu az bilinen özellik sayesinde mesajı okuyup cevap yazmayan kişileri görebileceksiniz. Gönderdiğiniz mesajın üstüne uzun basın ekranın üstünde bir menü açılacaktır. Açılan menüden (i) detay simgesini seçerseniz mesajı kimlerin okuduğunu görebilirsiniz.

whatsapp grup mesaj okuyalari gorme

3. Whatsapp Grup Mesaj’da Kişi Etiketleme

İngilizce Metion olarak adlandırılan, facebook, twitter gibi uygulamalarda kullanılan kişi etiketleme özelliği Whatsapp’ın grup mesajlarında da kullanılabilmektedir. Bunun için tek yapmanız gerek @ işaretini kullanmak. @ işaretini yazdığınız anda gruptaki kişiler listenecektir. Tek yapmanız etiketlemek istediğiniz kişiyi seçip mesajınızı yazmak.

4. Whatsapp’da En Çok Konuştuğunuz Kişiyi Görüntüleme

Whatsapp’da sık görüştüğünüz favori arkadaşları görüntüleme özelliği iPhone’da bulunmaktadır. Sık görüştüğünüz kişileri görüntülemek için Whatsapp > Ayarlar > Hesap > Veri Kullanımı yolunu izleyin. Açılan ekranda Göndermiş olduğunuz toplam mesaj sayısını ve kişilere göndermiş olduğunuz mesaj sayılarını görebilirsiniz.

whatsapp toplam mesaj sayilari

5. Tek Cihazda İki Whatsapp Hesabı Kullanma

Tek bir telefonda iki whatsapp hesabını aynı anda kullanabilirsiniz. Bu whatsapp’ın kendi özellikleri arasında yoktur ancak telefona yükleyeceğiniz Parallel Space – Çoklu Hesap uygulaması ile telefonunuzda iki whatsapp hesabı kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın sadece Android uygulaması bulunmaktadır.

whatsapp cift hesap

6. iPhone 3D ile Mesajları Görüntüleme (Okundu Bilgisi Gitmez)

iPhone’da bulunan 3D dokunmatik ekran sayesinde gelen Whatsapp mesajlarını açmadan görüntüleyebilirsiniz ve böylece karşı tarafa da okundu bilgisi gitmez. 3D dokunmatik ile mesajı görüntülemek için yapmanız gereken Whatsapp uygulamasını açıp götüntülemek istediğiniz mesaja uzun basmaktır. Mesaja uzun bastığınız zaman ek bir ekran açılacak ve whatsapp mesajları görüntülenecektir.

7. Whatsapp ile PDF, DOC, MP3, APK, EXE Dosyası Göndermek

Whatsapp ile artık fotoğraf ve konum gönderdiğiniz gibi Belge de gönderebilirsiniz. Ancak Whatsapp üzerinden göndereceğiniz belgeler PDF ve DOC ile kısıtlıdır. Android telefonlarda bulunan Dosya Yöneticisi üzerinden MP3 dosyalarını seçip Paylaşıma Aç diyerek whatsapp üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Ancak APK ve EXE gibi dosyaları göndermek için 3. parti uygulamalara ihtiyacınız vardır. Telefona indireceğiniz Dropbox ve CloudSend uygulamaları ile dilediğiniz dosya türünü Whatsapp üzerinden gönderebilirsiniz. Öncelikle Dropbox uygulamasını kurun ve ardından CloudSend uygulamasını kurup senkronizasyon işlemini yapın. Dropbox’a yüklediğiniz tüm dosyaları CloudSend uygulaması üzerinden Whatsapp kişilerinize gönderebilirsiniz.

8. Whatsapp Yazı Tipi ve Font Değiştirme

Whatsapp’ın kendi içinde bulunan birkaç püf nokta ile yazı fontunu ve tipini değiştirebilirsiniz. Whatsapp yazı tipi değiştirme yazımızdan yazı tipi değiştirme detaylarını görebilirsiniz. Diğer bir font içinse : üç adet tek tırnak arasına mesajı yazmaktır. Örnek :  ”’Whatsapp Farklı Yazı Tipi”’ . Böylece göndereceğiniz mesajın yazı fontu farklı olacaktır.

9. Whatsapp Bildirim Önizlemesini Gizlemek

Whatsapp mesajlarınız sizin için özel olabilir ve başkalarının mesajlarınızı okumasını istemeyebilirsiniz. Varsayılan olarak Whatsapp mesajları ekran kilitli olduğunda bile görüntülenebilmektedir. Ancak hem android hem de iOS’da whatsapp bildirimlerini gizleyebilirsiniz.

Android’de whatsapp bildirimlerini gizlemek için telefonun Ayarlar bölümünden bunu yapmanız gerekmektedir. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi > Whatsapp yolunu izleyin. Bildirimler seçeneğini seçip açılan sayfadan “Bildirimlere izin ver” seçeneğini pasif ederseniz Whatsapp bildirimleri gelmeyecektir. Aynı sayfada “Bildirimlere izin ver” seçeneğini aktif edip altta yer alan “Kilit ekranında içeriği gizle” seçeneğini aktif ederseniz ekran kapalıyken gelen Whatsapp mesajlarının içerikleri gözükmeyecektir.

whatsapp bildirim gizleme

iPhone’da whatsapp bildirimlerini gizlemek için Whatsapp uygulamasını açın. Ayarlar > Bildirimler > Önizlemeyi Göster seçeneğini pasif hale getirin. Böylece gelen mesajların içeriği bildirim ekranında gözükmeyecektir.

10. Whatsapp Fotoğraflarını ve Videoları Gizleme

Android telefonlarda Whatsapp’tan gelen fotoğraf ve videoları gizlemek için “Dosya Yöneticisi” (bazı telefonlarda Dosyalarım olabilir.) uygulamasını kullanabilirsiniz. Android’de bir klasörü gizli klasör yapmak için dosya adının önüne nokta (.) koymanız yeterlidir. Whatsapp fotoğraflarını gizlemek için Dosya Yöneticisi > Cihaz hafızası > Whatsapp >Media yolunu izleyin ve bu ekrandaki Whatsapp Images dosyası üzerine uzun basıp seçin. Ekranın sağ üst köşesindeki Daha Fazla seçeneğini seçin. Açılan menüden Yeniden Adlandır seçeneğini seçip dosya adını .Whatsapp Images olarak değiştirin. Dosyanız artık gizli dosya olacak kendisi ve içindeki fotoğraflar görünmeyecektir.Böylece telefonun galerisinde Whatsapp fotoğrafları görünmeyecektir. Dosyayı görmek için veya tekar eski haline getirmek için yine Daha Fazla menüsüne tıklayıp Gizli dosyaları göster seçeneğini seçin. Whatsapp videolarını gizlemek için Whatsapp Video klasörü için aynı işlemi yapabilirsiniz.

whatsapp fotograflari gizleme

iPhone’da Whatsapp fotoğraflarını gizlemek için telefonun Ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. Ayarlar > Gizlilik > Fotoğraflar menüsünü takip edin ve Whatsapp yanındaki onayı kaldırın. Böylece telefonun galerisinde Whatsapp fotoğrafları görünmeyecektir.

Paylaş

Yorumdan çık