Artık akıllı telefon denince akla internet geliyor. Tarife seçerken dakika ve SMS değil internet paketine göre tercih yapıyoruz. Peki 1 GB internet ile neler yapılır? Haber okumak, sosyal ağlara bakmak, Reels izlemek, TikTok izlemek, eposta göndermek, film izlemek, mp3 indirmek, mesaj göndermek ne kadar internet harcıyor, tek tek paylaşacağız.

İnternet kullanım alışkanlığınıza göre, ne kadar internete ihtiyacınız var bu yazımızda açıklayacağız. Eposta göndermek ne kadar internet harcar, film izlemek ne kadar internet harcar, Instagram’a girmek ne kadar internet harcar, görüntülü konuşma ne kadar internet harcar bunların hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

1 GB internet ile neler yapılabilir ?

  • 4 dakika uzunluğunda 240 adet MP3 indirebilirsiniz.
  • 1 dakika uzunluğunda SD kalitede (360p)  72 video izleyebilirsiniz.
  • 1 dakika uzunluğuna HD kalitede (720p) 30 video izleyebilirsiniz.
  • E-Mail dosya eki eklemeden 50.000 adet eposta gönderebilir ve okuyabilirsiniz.
  • Whatsapp, Instagram, Messenger veya farklı bir uygulama ile görüntülü görüşme yaptığınızda, dakikada ortalama 5-6 MB internet harcarsınız. Yani ortalama 3 saat görüntülü görüşme yapabilirsiniz.
  • TikTok ve Reels gibi 15 saniyelik videolar 4-6 MB internet kullanır. 1 GB internet ile ortalama 200 TikTok videosu izleyebilirsiniz.
  • Twitter, blog, forum, haber siteleri ve wikipedia gibi fazla görsel içermeyen 5000 – 5500 arasında web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Cep telefonundan online oyunlar oynamak çok düşük bir internet kotası harcar. Online olarak oynanan oyunlar saatte ortalama 5 MB kadar internet harcarlar. Yani 1 GB internet ile 200 saat online oyun oynayabilirsiniz. Ancak güncelleme gibi işlemleri wi-fi ile yapmaya özen gösterin yoksa bir güncelleme ile internetinizi bitirebilirsiniz.

Bu veriler ışığında aylık internet kullanımınızı hesaplayabilir ve size uygun bir internet paketi satın alabilirsiniz. Sizin aylık internet kullanımız kaç GB? yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

  1. ben 2 saate yakın youtubede gezındım video izledim 1.5 gb int civari gitti ve tek ebn bakmıyodum baskalarıda intimi kullanıyodu wqwqwqw

Yorumdan çık