Cep telefonundan internet kullanımı oldukça yaygınlaştı. Herkesin interneti kullanım amacı farklı oluyor. Haber okumak, sosyal ağlara bakmak, eposta göndermek, film izlemek, mp3 indirmek, mesaj göndermek gibi amaçlarla cepten interneti kullanıyoruz.

Operatörlerin birçok internet paketi bulunuyor. İnternet kullanım türümüze göre ne kadar internete ihtiyacımız var bu yazımızda bunlar hakkında bilgi vereceğiz. Eposta göndermek ne kadar internet harcar, film izlemek ne kadar internet harcar, facebooka girmek ne kadar internet harcar, görüntülü konuşma ne kadar internet harcar bunların hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

1 GB İnternet Paketi ile Neler Yapılabilir ?

  • Twitter, blog, forum, wikipedia gibi fazla görsel içermeyen  5500 – 6000 arasında web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Facebook, Instagram, Haber Siteleri gibi görsel yönden zengin 250 web siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • 4 dakika uzunluğunda 240 adet MP3 indirebilirsiniz.
  • 1 dakika uzunluğunda SD kalitede (360p)  72 video izleyebilirsiniz.
  • 1 dakika uzunluğuna HD kalitede (720p) 30 video izleyebilirsiniz.
  • E-Mail dosya eki eklemeden 50.000 adet eposta gönderebilir ve okuyabilirsiniz.
  • E-Maillerinize dosya eklerseniz  2500-3000 adet eposta gönderebilirsiniz.
  • Tango, Skype, Line gibi görüntülü konuşma uygulamaları dakikada ortalama 60 MB internet kotası kullanmaktadır. Yani 1 GB internet ile 3 saat görüntülü konuşma yapabilirsiniz.
  • Cep telefonundan online oyunlar oynamak çok düşük bir internet kotası götürmektedir. Online olarak oynanan oyunlar saatte ortalama 5 MB kadar internet harcarlar. Yani 1 GB internet ile 200 saat online oyun oynayabilirsiniz. Ancak güncelleme gibi işlemleri wi-fi ile yapmaya özen gösterin yoksa bir güncelleme ile 100 MB internet kotanızı kullanabilirsiniz.

Bu hesaplamalar ile 1 GB, 2 GB, 4 GB gibi internet paketlerinden size uygun olanı seçmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer sürekli interneti kullanmıyorsanız 1 GB internet paketi size yeterli olacaktır. Ancak sürekli sosyal ağlarda dolaşıyor, whatsapp kullanıyor, video izliyorsanız 2 GB veya 4 GB internet paketlerini seçmeniz sizin için daha mantıklı olacaktır.

 

 

Paylaş.

1 Yorum

  1. ben 2 saate yakın youtubede gezındım video izledim 1.5 gb int civari gitti ve tek ebn bakmıyodum baskalarıda intimi kullanıyodu wqwqwqw

Yorum Yap