Hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonlar ve telefonlarda bulunan uygulamalar, yurtdışı seyahatlerinde de hayatımızı kolaylaştırıyor. Gideceğiniz ülkenin dilini bilmeme, sokaklarda kaybolma, kötü mekan tercihleri, hava durumu, namaz vakti gibi korkuları telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalarla giderebilirsiniz. Bu yazımızda yurtdışı tatilinizi daha güzel ve rahat geçirmenizi sağlayacak 10 Android ve iOS uygulamasını listeledik.

1. Google Translate

Google Translate, 103 farklı dilde çeviri yapmanızı sağlar. Artık yurtdışı tatiline giderken dil bilmiyorum korkusu yaşamanıza gerek yoktur. En zorlandığınız anlarda Google Translate’i açın ve anlatmak istediklerinizi yazın. Özellikle son yıllarda yapılan geliştirme çalışmaları sayesinde Google Translate çok daha başarılı çeviriler yapmaktadır. Uygulamayı yazarak kullanabileceğiniz gibi, sesli veya fotoğraftan çeviri gibi özelliklerini de kullanabilirsiniz.

Google Translate indir Android | iOS

2. Google Haritalar

Yurtdışı tatillerinin korkulu rüyası bilmediğiniz bir ülkede kaybolmaktır. Neyse ki artık Google Translate var ve sizi istediğiniz noktaya götürebiliyor. İster arabayla ister yaya olun tek yapmanız gereken gitmek istediğiniz yeri yazmak. Ayrıca yurtdışında taksi kullanacaksanız, Google Haritalardan gideceğiniz yeri takip edebilir ve taksicinin yolu uzatmasını da engelleyebilirsiniz.

Google Haritalar indir Android | iOS

3. Foursquare

foursquare

Gideceğiniz tatil bölgesinde gidilecek yerleri araştırmak için kullanabileceğiniz en başarılı uygulamalardan biri Foursquare’dir. Foursquare uygulamasında mekanlar için yapılan kullanıcı yorumlarını ve puanlamaları okuyabilir, o mekanın görsellerini görebilirsiniz. Veya gitmeyi planladığınız bir yeri Foursquare’de aratarak mekan hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.

Foursquare indir Android | iOS

4. XE Currency – Döviz

Yurt dışı seyahatlerde en büyük korkulardan biri dolandırılmaktır. Telefonunuza indireceğiniz XE Currency uygulaması tüm dünya para birimlerini birbirine dönüştürmenizi sağlar. Örneğin Tayland’a giderken yanınıza Dolar almışsanız, 100 doların kaç Baht yaptığını uygulama sayesinde görebilir ve döviz bürosu ile karşılaştırabilirsiniz.

XE Currency indir Android | iOS

5. Booking – Otel Rezervasyonu

Tabi ki birçoğumuz yurtdışı seyahatine çıkamadan önce otel işlemlerimizi tamamlıyoruz. Ancak kaldığınız otelden memnun değilseniz veya planlarınız değiştiyse ve yeni bir otel aramanız gerekiyorsa Booking.com’un uygulamasıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Booking şuan Türkiye’deki otel rezervasyonlarında kullanılamasa da hemen tüm dünyada kullanılabilmektedir. Uygulamanın Türkçe kullanılabiliyor olması da işinizi kolaylaştıracaktır.

Booking indir Android | iOS

6. Skyscanner – Uçak Bileti ve Araç Kiralama

Skyscanner

Skyscanner uygulaması uçak bileti uygulaması olsa da aynı zamanda araç kiralama için de kullanılabilmektedir. Gittiğiniz ülkede araç kiralamayı düşünüyorsanız Skyscanner uygulaması işinizi kolaylaştıracaktır.

Skyscanner indir Android | iOS

7. Operatör Uygulaması

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörlerin uygulamasını telefonunuza indirmeniz yurtdışında işinizi çok kolaylaştıracaktır. Yurtdışındayken bu uygulamalar ile telefonunuza yurtdışında kullanabileceğiniz, dakika, internet ve sms alabilir, faturanızı kontrol edebilir ve faturanızı ödeyebilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce uygulamayı telefonunuza yüklemeniz ve giriş bilgilerinizi kaydetmenizi tavsiye ederiz.

Türk Telekom Online İşlem indir Android | iOS

Vodafone Yanımda indir Android | iOS

Turkcell Hesabım indir Android | iOS

8. AccuWeather – Hava Durumu

Tüm dünyada havadurumunu öğrenmenin en kolay yolu telefona hava durumu uygulaması yüklemektir. Böylece seyahat edeceğiniz yerin günlük ve haftalık hava durumunu takip edebilirsiniz.

AccuWeather indir Android | iOS

9. Namaz ve Kıble Uygulaması

namaz vakti kible

Diyanet İşlerinin kendi uygulaması olan Namaz / Ezan Vakti uygulaması ile dünyanın her yerinde Namaz vakitlerini görebilirsiniz. Uygulama içinde yer alan Kıble özelliği sayesinde bulunduğunuz yerde Kıble’nin yönünü de rahatça bulabilirsiniz.

Namaz / Ezan Vakti indir Android | iOS

10. Whatsapp

Whatsapp uygulaması birçoğumuzun telefonunda bulunmaktadır. Whatsapp yurtdışı seyahatlerinde de olmazsa olmazlardandır. İnternet üzerinden kullanılan uygulama sayesinde sevdiklerini dilediğiniz gibi ücretsiz arayabilir, görüntülü konuşabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

Whatsapp indir Android | iOS

Sizlerde yorum kısmından yurtdışına çıkarken kullandığınız uygulamaları tavsiye edebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap