Youtube geçtiğimiz günlerde videoların altında yer alan beğenmeme sayısını gizlemeye başladı. Durum böyle oluna birçok kullanıcı “Youtube Beğenmeme Sayısı Gözükmüyor” diye bizden yardım istedi. Biz de bu yazımızda youtube beğenmeme sayısını görmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

YouTube, içerik oluşturuculara yönelik “olumsuzluk ve tacizi” durdurmak için yakın zamanda beğenmeme sayısı düğmesini (beğenmeme düğmesinin kendisini değil) kaldırdı. Ancak buradaki en büyük sıkıntı kullanıcılar artık videoların güvenilirliğini kontrol edemeyecekler. Tek seçenek, beğeni ve beğenmeme sayısına bakmaktan çok daha fazla zaman alan yorumlar bölümünü kontrol etmektir. Ayrıca beğenmeme sayısı yoksa beğenmeme butonunun amacı nedir? Aslında videoların beğenilmeme sayısı hala sayılıyor, ancak bunları yalnızca kanalı oluşturan kişi görebiliyor. Neyse ki, herhangi bir tarayıcıda YouTube’da beğenmeme sayısını kontrol etmeye yardımcı olan eklentiler var. Gelin bu eklentileri kullanarak youtube beğenmeme sayısı nasıl gösterilir anlatalım.

Youtube Beğenmeme Sayısı Görme

  • Google Chrome, Edge, Brave gibi Chromium destekli bir tarayıcı kullanıyorsanız Return YouTube Dislike eklentisini kurun.

return youtube dislike

  • Mozilla Firefox kullanıyorsanız Return Youtube Dislike eklentisini kullanabilirsiniz.
  • Eğer Safari kullanıyorsanız işiniz biraz daha zor. Çünkü kullanıcı komut dosyasını manuel olarak indirmeniz ve tarayıcınıza yüklemeniz gerekir. Bu işlem için Tampermonkey uzantısını kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En İyi 8 Tarayıcı

Yukarıdaki eklentileri tarayıcınıza kurduktan sonra, eklentilerin düzgün çalışması için tarayıcınızı kapatıp tekrar açın.

Youtube beğenmeme sayısını görmek için ilk tercihiniz ilk sırada bahsettiğimiz Chromium tarayıcılar olsun. Çünkü buradaki eklenti, 700bin kullanıcıya sahip, daha iyi çalışıyor ve aşağıda anlatacağımız nedenlerden dolayı uzun vade de daha kullanışlı olacaktır.

Yukarıda anlattığımız tarayıcı eklentileri youtube beğenmeme sayısını, Youtube API‘sini kullanarak çekmektedir. Fakat ne yazık ki Google yaptığı açıklamada, 13 Aralık‘tan sonra Youtube API’sini paylaşmayacağını duyurdu. Peki o zaman ne olacak?

Paylaştığımız eklentiler Youtube API paylaşımı durduktan sonra, arşivlenmiş beğenmeme istatistiklerinin ve uzantı kullanıcılarından gelen verilerin bir kombinasyonuna geçecektir. Bu, daha fazla kullanıcı yükledikçe ve kullandıkça daha doğru sonuçlar alacağınız anlamına gelir. Yani youtube api paylaşımı durduktan sonra beğenmeme sayısını tam olarak değil yaklaşık olarak göreceğiz.

Paylaş

Yorumdan çık