Ana sayfa Haberler YouTube 3 Ayda 8.3 Milyon Videoyu Sildiğini Duyurdu

YouTube 3 Ayda 8.3 Milyon Videoyu Sildiğini Duyurdu

0

Google bünyesinde bulunan YouTube, pazartesi günü yayınladığı raporunda 2017 yılının son üç ayında 8.3 milyon videonun yayından kaldırıldığını açıkladı. Irkçı, şiddet içeren ve çocuklar için uygun olmayan videoları hızlı bir şekilde kaldırmayı hedefleyen YouTube bu yönde hızlı adımlar atmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili açıklama yapan YouTube, daha temiz bir ortam oluşturmak için hem yapay zeka geliştirdiğini hem de 10.000 kişilik bir ekip kurduğunu açıkladı. Dün yine bir rapor paylaşan youtube 2017’nin son 3 ayında 8.3 milyon videonun yayından kaldırıldığını duyurdu.

Silinen 8.3 milyon videonun 6.7 milyonu makineler (yapay zeka) tarafından belirlendi ve silindi. Videoların yavaş silinmesi konusunda eleştirilen youtube, daha önce silinen videoların sadece %8’inin 10 kez izlenmeden önce silindiğini, yapay zekayla birlikte Haziran ayı itibariyle silinen videoların %50’sinin 10 izlenmeden önce silindiğini belirtti. Ayrıca 6.7 milyon videonun %76’sı bir kez bile görüntülenmeden silindi.

YouTube uyguladığı politikalar ile şiddet, ırkçılık ve cinsel içerikli videoları kaldırmayı amaçlıyor. Buradaki diğer önemli bir kriter ise çocuklar için daha uygun bir ortam hazırlamak. Ancak maalesef çocuklar için içerik ürettiğini belirtip videolar içinde subliminal mesaj veren videolar halen bulunmakta.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here