Ana sayfa Haberler Yeni Bir Teknoloji Akıllı Telefonların Bataryasının Alev Almasını Engelleyecek

Yeni Bir Teknoloji Akıllı Telefonların Bataryasının Alev Almasını Engelleyecek

0

Akıllı telefonlarda kullanılan Lityum İyon piller nadir de olsa patlamalara neden olabiliyor. Hatırlayacağınız üzere Samsung Galaxy Note 7’lerin bataryasında sorunlar yaşanmış ve birçok patlama olayından sonra Samsung tüm telefonları geri çekmişti. Şimdiyse bazı araştırmacılar, ateşe yakalanmayacaklarını iddia ettikleri lityum iyon pilin bir versiyonunu bulmuşlar.

Akıllı telefonlarda kullanılan Lityum iyon pillerin patlamasını önlemek için yapılan araştırmalar sonuçlarını vermeye başladı diyebiliriz. Tipik lityum-iyon hücresi, ince bir plastik parça ile ayrılan iki elektrota sahiptir. Bu plastik bir sebepten dolayı başarısız olursa ve iki elektrot bir birine dokunursa, hücre içindeki sıvı elektrolit ateş alabilir. Ancak bir silis katkı maddesinin elektrolitlere karıştırılması, sıvının darbeye karşı sertleşmesini sağlayarak elektrotların dokunmasını önler. Bu da pili ateş alma olasılığını ortadan kaldırır.

Araştırmacılar bugün teknolojilerini Amerikan Kimya Derneği’nin 256. Ulusal Toplantısı ve Fuarında tartıştılar.

Pil üzerinde çalışan araştırmacılardan biri olan Dr. Gabriel Veith, nihai amacın, pilin bir kısmı hasar gördüğünde bile çalışmaya devam edebilecek bir miktar lityum iyon pil yaratmak olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, teknolojiyi başlangıçta Drone pillerinde kullanabilirler.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here