Bilgisayarınıza Windows işletim sistemi kurduğunuz zaman, önceden yüklenmiş birçok yazı fontunuz olur. Ancak eğer bilgisayarınızda yüklü olan yazı fontları sizin için yeterli değilse, istediğiniz yazı fontunu indirip yükleyebilirsiniz. Bu yazımızda, hem yazı fontu indirebileceğiniz birçok siteden bahsedeceğiz hem de yazı tiplerini nasıl yükleyip kullanabileceğinizi anlatacağız.

Windows 10 ve Windows 11 birçok yazı tipi yüklü olarak gelir. Ancak bu yazı tipleri sizin için yeterli değilse farklı yazı tiplerini indirip kullanabilirsiniz. Bir yazı tipini indirip, kurduktan sonra, Word, Excel, Photoshop veya daha gelişmiş tasarım programları olan Illustrator veya InDesign gibi programlarda kullanmaya başlayabilirsiniz. Gelin öncelikle yazı tipi indirebileceğiniz birkaç siteden bahsedelim.

Yazı Tipi Nasıl İndirilir?

Yazı Tipi veya İngilizce adıyla Fonts için geliştirilmiş birçok web site mevcuttur. Bu sitelerden yazı fontlarını indirebilir ve kullanamaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki sitelerden ücretsiz olarak yazı fontu indirebilirsiniz.

  1. https://fonts.google.com/
  2. https://www.dafont.com/
  3. https://www.1001fonts.com/

Yukarıdaki sitelerden font indirdiğiniz zaman bunlar genellikle RAR dosyası olarak indirilir. Winrar gibi programları kullanarak RAR dosyasını açabilirsiniz.

Yapı Tipi Nasıl Yüklenir?

Öncelikle yazı tipini indirdiğiniz zaman bunlar RAR dosyası olarak indirilir. Dosyaya sağ tıklayın ve Klasöre Ayıkla seçeneğini seçerek yazı tiplerini RAR’dan çıkarın. Daha sonra aşağıdaki anlattığımız yöntemlerden hangisi sizin için kolaysa onu yaparak yazı tipini yükleyin.

yazi tipi rardan cikarma

Font Yükleme 1.Yöntem

Rar’dan çıkardığınız dosyayı açın. Yazı tipleri genellikle yazı tipi ailesi olarak yüklenir (Kalın, İtalik, Ekstra Kalın, İnce vb.). Yazı tipine sağ tıklayın ve menüden Yükle veya Tüm Kullanıcılar İçin Yükle seçeneğini seçin. Yazı tipi saniyeler içinde yüklenecektir. Yazı tipi ailesindeki tüm fontlar için aynı işlemi tekrar edin.

yazi tipi yukle

Font Yükleme 2.Yöntem

Rar’dan çıkardığınız dosyayı açın. Tüm fontları seçin ve CTRL+C ile kopyalayın. Daha sonra Windows’un yüklü olduğu (Genellikle C sürücüsü) sürücüyü açın. Windows klasörünü ve daha sonra Fonts klasörünü açın (C:\Windows\Fonts). CTRL+V yaparak fontları bu klasör içine yapıştırın. Artık fontları kullanabilirsiniz.

windows yazi tipleri

Font Yükleme 3.Yöntem

Bilgisayarınızda Denetim Masasını açın. Yazı Tipleri seçeneğini seçin. Sürükle bırak yöntemi ile veya kopyala/yapıştır ile yüklemek istediğiniz yazı fontlarını buraya kopyalayın.

denetim masasi yazi tipleri

Yukarıdaki işlemleri yapıp bilgisayarınıza yeni bir font yüklediğiniz zaman, bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz word, excel, photoshop vb. tüm programlar bu yazı tiplerini otomatik olarak görecektir. Bu programlarda yazı tipi seçeneği bölümünde yüklediğiniz yeni yazı tipini görebilir ve kullanabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık