Bu yazımızda Wi-Fi şifresini qr koda dönüştürmeyi ve wifi şifresini karekod olarak paylaşmayı anlatacağız. Android, iOS ve PC’de aynı yöntemi kullanarak wifi şifresini karekoda çevirebilir ve wifi şifresini qr kod olarak arkadaşlarınızla, müşterilerinizle paylaşabilir ve şifre söylemekten kurtulabilirsiniz.

Evinize gelen misafirleriniz, cafe veya iş yerinize gelen müşterileriniz sizden sürekli wi-fi şifresi soruyorlarsa, wi-fi şifreniz de karmaşık harf ve rakamlardan oluşuyorsa bu zamanla can sıkıcı bir hale gelebilir. Size anlatacağımız yöntem ile wi-fi şifresini karekoda dönüştürebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken wi-fi şifresini soranlara bu karekodu okutmak. Android veya iPhone kullanıcıları telefonlarında yer alan QR kod okuyucu ile bu kodu okutarak wi-fi şifresini kopyalayabilir ve wifi ağına bağlanabilirler.

Wi-Fi şifresini QR Koda dönüştüren birçok uygulama ve web sitesi mevcut. Sizler için bu işi en iyi yapan ve basit arayüze sahip web sitesi ve uygulamaları tanıtacağız.

Wi-Fi Şifresini QR Koda Dönüştürme

 • qifi.org adresini açın.
 • SSID yazan yere Wi-Fi ağınızın adını yazın.
 • Encryption yazan yerde Wi-Fi ağının şifreleme yöntemini seçin. Wi-Fi ağlarında genellikle WPA/WPA2 kullanılmaktadır.
 • KEY yazan yere Wi-Fi ağınızın şifresini yazın.
 • Mavi renkli Generate! butonuna tıklayın ve Wi-Fi ağınız için QR kodu oluşturun.

wifi to qr

Generate! tuşuna bastığınız zaman wi-fi şifresi qr kod olarak oluşturulacaktır. Burada yer alan Export! seçeneğine tıklayarak QR Kodu, resim formatında telefona veya bilgisayara indirebilirsiniz. Print seçeneği ile QR kodu direk yazıcıdan yazdırabilirsiniz.

Daha sonra tek yapmanız gereken şey wifi şifresini soranlara bu qr kodu göstermek olacaktır. Kişi wifi yi karekod okuyucu ile okutarak ağa bağlanabilir. Tabi karşı tarafın telefonunda bir QR Kod okuma uygulamasının olması gerekmektedir. Bunun için Telefonda QR Kod Nasıl Okutulur? yazımıza bakabilir ve yazıda önerdiğimiz uygulamaları kullanabilirsiniz.

Wi-Fi şifreniz için oluşturduğunuz karekodu başka bir telefondan okuttuğunuz zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Copy Password” seçeneği çıkacaktır. Copy Password seçeneğini seçerek, wifi şifresini kopyalayabilirsiniz.

wifi sifresi qr okuyucu

Eğer bir cafe işletiyorsanız ve sizden sürekli wifi şifresi soruyorlarsa yukarıda bahsettiğimiz gibi Print seçeneğiyle QR kodu yazdırıp müşterilerinizin görebileceği bir yere yapıştırabilir ve wi-fi şifresini kolayca paylaşabilirsiniz.

Wi-Fi’yi QR Koda Dönüştürme Uygulamaları

Android kullanıcıları Wifi QR Code Generator, iOS kullanıcıları Wifi to QR uygulamalarını deneyebilirler. Bu uygulamaların wi-fi’yi qr koda dönüştürme mantığı da yine yukarıda anlattığımız web sitesi ile aynıdır.

Paylaş

1 Yorum

 1. Merhabalar bir sorum olacaktı,

  Benim işletmemin birkaç şubesi var. Tüm şubelerimin internetine aynı qr kod ile bağlanılabilir mi?
  SID, Encryption ve şifresi aynı olur ise? Bunların aynı olması bir sorun teşkil eder mi?

  İyi Günler Dilerim

Yorumdan çık