Ana sayfa Haberler Whatsapp, Yalan Haberlerin Yayılmasını Önlemek İçin Yeni Bir Önlem Aldı

Whatsapp, Yalan Haberlerin Yayılmasını Önlemek İçin Yeni Bir Önlem Aldı

0

Sosyal medyanın gücü her geçen gün artarken, sosyal medyayı kötü kullanım sayısı da hızla artıyor. Geçtiğimiz günlerde spam ve yanlış haberlerin yayılmasını yavaşlatmak için mesajlara “İletildi” özelliğini getiren Whatsapp, şimdi de mesajları iletme özelliğine kısıtlama getirmeye başladı.

Whatsapp, resmi blogu üzerinden paylaştığı yazıda, yalan ve spam haberlerin yayılmasını engellemek için bir dizi önlem aldığını paylaştı. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da yaşanan ve sonucu ölümlerle sonuçlanan yalan sosyal medya haberleri üzerine Whatsapp adım attı. Yalan haberlerin hızlıca yayılmasını önlemek adına, artık whatsapp mesajları en fazla 20 farklı sohbete iletilebilecek. Bu sayı Hindistan içinse 5’le sınırlı.

Birkaç yıl önce Whatsapp’a gelen yeni özellik sayesinde bir mesaj birden fazla sohbete Forward (iletmek) edilebiliyordu. Ancak bu özellik spam ve yalan haber yapan kişilerce kötü niyetli kullanıldı. Geçtiğimiz günlerde de Hindistan’da sonu kanlı biten bir eyleme dönüştü. Bunun üzerine Whatsapp bu özelliğine kısıtlama getirdi.

Açıkçası bu önlemler insanların sahte haberleri tamamen paylaşmalarını engellemeyecek ancak yalan haberlerin hızla yayılmasını ve büyük kitlelere ulaşmasını engelleyecektir.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here