Ana sayfa Haberler Whatsapp Yakında Reklam Yayınlamaya Başlayacak

Whatsapp Yakında Reklam Yayınlamaya Başlayacak

0

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp yakın zamanda durum sekmesinde reklam yayınlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, Mark Zuckerberg‘in Whatsapp’ı satın aldığında mesajlaşma hizmeti için para kazanma planları olduğunu açıklamıştı. Dün WhatsApp’ın Başkan Yardımcısı Chris Daniels, reklamların yakında uygulamaya geçeceğini doğruladı.

Whatsapp kullanıma açıldığı ilk dönemde yıllık 1 Dolar kullanım ücreti alıyordu. Daha sonra Facebook tarafından satın alınan uygulama tamamen ücretsiz hale gelmişti. Ancak bu kadar çok kullanıcıya sahip olan bir uygulamadan bir şekilde para kazanılması gerekiyordu. Sonunda uygulamanın Durum sekmesinde reklamların gösterileceği açıklandı. Bunu biraz Instagram hikayelerde gösterilen reklamlar gibi düşünebilirsiniz.

Facebook’un yayınladığı son mali raporlara göre Whatsapp’ın günlük 450 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Böyle devasa bir kullanıcı kitlesine sahip uygulamada reklam gösterimi yapılması büyük gelir sağlayacaktır.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre Whatsapp uçtan uca mesajlaşma sağladığı için kullanıcı verileri kullanılmıyor. Ancak kişilere alakalı reklam gösterilebilmesi için Facebook’tan elde edilen veriler kullanılacak gibi gözüküyor. Yani Facebook’ta telefon eşleşmesi yapan kişilerin facebooktaki ilgi alanlarına göre reklamlar gösterilecek.

Reklamların kullanıcılara gösterileceği tarih henüz açıklanmadı. Ancak reklam gösteriminin önce iOS kullanıcılarına daha sonra ise android kullanıcılara gelmesi bekleniyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here