Ana sayfa Haberler Whatsapp Reklam Göstermeye Hazırlanıyor

Whatsapp Reklam Göstermeye Hazırlanıyor

0

2012 senesinde kullanıcılarına Reklam Göstermeme ve Kullanıcı Verilerini toplamama sözü veren Whatsapp, yakın zamanda reklam yayınlamaya hazırlanıyor. 2014 yılında 19 Milyar Dolara Facebook’a satılan Whatsapp, o günden beri sözünü tutmuştu.

2009 yılında kurulan ve 1.5 Milyar kullanıcısıyla dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ın, yakın zamanda Durumlar bölümünde reklam göstermeye hazırlandığı ortaya çıktı. 2012 yılında reklam göstermeyeceğinin sözü veren uygulama, bu zaman zarfında verdiği sözü unutmuş gibi gözüküyor.

Facebook tarafından 2014 senesinde satın alınan uygulama, yakın zamanda Instagram ve Facebook’tan alışık olduğumuz Hikayeler özelliğini Durum adı altında kullanıcılarına sunmuştu. Ortaya çıkan söylentilere göre Whatsapp, reklamları Durum bölümünde gösterecek.

Ortaya çıkan bu söylentiler birçok kullanıcıyı kızdırdı ve uygulamayı kullanmama kararına kadar itti. Tabi burada gösterilen tepkilerin ana nedeni, Reklam gösterecek olan uygulamanın kişisel verileri de toplayacak olması. Çünkü bir uygulamada hedef kişiye doğru reklamların gösterilmesi için kişisel verilerin elde edilmesi gerekiyor. Hal böyle olunca kişisel gizlilik zedelenmiş oluyor.

Bu duruma tek sevinen tarafsa reklam verenler olacak. Doğru kişiye ulaşan reklamlar, reklam veren firmaların daha fazla müşteri edinmesini ve gelir elde etmesini sağlayacak.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here