Whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorunu, whatsapp kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları bir problemdir. iPhone ve Android işletim sistemini kullanan Samsung, Xiaomi, Huawei gibi tüm telefon modelleri için whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorununun çözüm yöntemlerini anlatacağız.

Whatsapp bildirim sesinin gelmemesinin genellikle üç nedeni vardır. Birinci neden, whatsapp bildirim sesinin veya grup sesinin kapalı olmasıdır. İkinci neden telefonun güç tasarrufu özelliği nedeniyle arka planda çalışan uygulamalara kısıtlama getirmesidir. Üçüncü neden ise telefonda Rahatsız Etme/Uyku Modu’nun açık unutulmasıdır. Bu ü temel nedenin dışındaki ek çözüm yöntemlerini de sizlerle paylaşacağız.

Eğer sorununuz bildirim sesi değil de, whatsapp bildirimlerinin gelmemesi ise Whatsapp Bildirim Gelmiyor yazımıza bakabilirsiniz.

Whatsapp Bildirim Sesi Gelmiyor (iPhone)

Öncelikle whatsapp bildirim sesinin açık olup olmadığını kontrol edin. iPhone’da Whatsapp > Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyin ve Mesaj Bildirimleri ve Grup Bildirimleri sekmeleri altında yer alan Ses seçeneklerinin açık olduğunu ve bir bildirim sesinin seçili olduğunu kontrol edin. Eğer “Yok” seçeneği seçili ise bildirim sesinin gelmemesi bundan kaynaklanıyor demektir.

whatsapp bildirim sesi iphone

 

Whatsapp Bildirim Sesi Gelmiyor (Android)

Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo gibi android kullanıcıları,  Whatsapp > … üç nokta > Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyip, Sohbet sesleri seçeneğinin aktif olduğunu kontrol etsinler.

whatsapp bildirim sesi android

Rahatsız Etme (Uyku Modu) Modunu Kapatın

Android ve iPhone’larda bulunan Rahatsız Etme/Uyku Modu telefonunuza gelen aramaların ve bildirimlerin sesini kapatmaktadır. Eğer Rahatsız etme modu açık kalmışsa bunu kapatın. Böylece whatsapp bildirimlerinin sesi gelecektir.

Güç Tasarruf Modunu Kapatma

Yukarıdaki işlemi yaptığınız halde halen whatsapp bildirim sesi gelmiyor ise telefonunuzun güç tasarruf modunda olup olmadığını kontrol edin. Eğer cihazınızın şarjı az ise veya güç tasarrufu modunda ise telefonunuzu şarja takın ve tam şarj olmasını sağlayın. Böylece telefonunuz güç tasarrufu modundan çıkacaktır. iPhone kullanıcıları, iPhone Düşük Güç Modu Açma ve Kapatma yazımıza bakabilirler. Android kullanıcıları Ayarlar > Pil bölümünden cihazlarını pil tasarruf modundan çıkarabilirler.

Arka Plan Veri Sınırlamasını Kapatma

Whatsapp bildirimlerinin veya whatsapp bildirim sesinin gelmemesinin bir diğer nedeni ise arka plan verisinin sınırlanmasından kaynaklanmaktadır. Android’de: Ayarlar > Uygulamalar > Whatsapp > Mobil Veri yolunu izleyin ve Arka planda veri kullanımına izin ver seçeneğini aktif edin.

whatsapp arka planda veri kullanimi android

 

Arka Planda Yenile

iPhone’da Ayarlar > Whatsapp yolunu izleyin. Arka Planda Yenile ve Hücresel Veri seçeneğinin aktif olduğunu kontrol edin.

whatsapp arka planda yeni iphone

Uygulama Tercihlerini Sıfırlama

Whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorunun bir diğer çözüm yöntemi ise uygulama tercihlerini sıfırlamaktır. Ayarlar > Uygulamalar > … üç nokta > Uygulama tercihlerini sıfırlayın yolunu izleyin.

uygulama tercihlerini sifirlayin

Bonus Çözüm Yolu

Whatsapp bildirim sesi gelmiyor sorununu çözmek için yukarıdaki yöntemleri denediniz ancak halen bildirim sesi gelmiyorsa, telefonunuzu kapatıp tekrar açın. Telefonu açıp kapatmak birçok soruna çözüm üretmektedir. Ayrıca cihazınızı optimize etmek veya zararlı ve gereksiz dosyalarını temizlemek için kullandığınız CleanMaster gibi uygulamalar veri tasarrufu sağlamak için Whatsapp gibi uygulamalara kısıtlama getirebilmektedir. Eğer böyle bir uygulama telefonunuzda yüklüyse bu tür uygulamaları telefonunuzdan kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Paylaş

4 yorum

  1. Teşekkürler, tüm ayarlar normal olmasına rağmen , gelen güncelleme ile birlikte, uygulama ayarlarında bildirim engelle seçili hale gelmiş. Android kullanıcıları için: Ayarlar – Uygulamalar – Whatsapp – alt kısımda bulunan “uygulama ayarları” – bildirimler “izin verildi” seçili olmalı.

  2. Herşey normal olmasına rağmen ve tlefonu açıp kapatmanma rağmen hala sorun çözülmedi başka bir yolu var mı

Yorumdan çık