WWDC 2022’de tanıtılan en son iOS 16 sürümü; Apple fitness uygulaması, özelleştirilebilen kilit ekranı, dokunmatik geri bildirim, yenilenen Fotoğraflar uygulaması ve çok daha fazla heyecan verici yeni özellikleri sayesinde kullanıcıların dikkatini çekti. Kuşkusuz, bu özellikler oldukça kullanışlı ve heyecan verici, ancak cihazlarını bu en son işletim sistemi sürümüne yükselten kullanıcılar, hatalar, cihaz çökmesi, yanlış yapılandırma ve bazı çeşitli sorunlarla da karşılaştı.

Bu nedenle, en son iOS 16 sürümüyle kötü bir deneyim yaşayan ve iOS 15’e veya başka bir işletim sistemi sürümüne geçmenin yollarını arayan kullanıcılar arasındaysanız, bu makale tam size göre. Aşağıdaki bölümlerde, iOS 16’dan eski sürüme nasıl geçilir? diye merak edenlere çözüm yollarını anlattık.

ios 16 eski surume dusurme

iOS 16’dan Eski Sürüme Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

iOS cihazınızda iOS 16’dan sürüm düşürmeyi planlıyorsanız, dikkate etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle aşağıdaki adımlara dikkat edin.

 • iOS 16’dan iOS 15’e geçmeden önce yedek alırsanız, yazılımın en son sürümünü kaldırabilir ve ardından yedeği kullanarak cihazı geri yükleyebilirsiniz. Yedek alınmazsa ve iOS 16’yı kaldırırsanız geri yükleme işlemi veri kaybına neden olacaktır.
 • iOS 16 veya iPadOS 16’nın iCloud yedeklemesi, 15.5 OS sürümüne geri yükleme yapılırken kullanılamaz.
 • Yeni içeriği kaydetmek için, düşürme işlemine geçmeden önce verileri iCloud ile eşitleyebilirsiniz.
 • Sürüm düşürme için eski sürüm manuel olarak indirilebilir ve geri yüklenebilir. Alternatif olarak, sisteminizi kurtarma modunda çalıştırarak da sürüm düşürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iOS 16’dan Nasıl Dönülür- Hızlı ve Güvenli

Haydi şimdi hızlı ve güvenli bir şekilde iOS 16’dan sürüm düşürme zamanı. Kılavuz, süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Verilerinizi Yedekleyin (İsteğe Bağlı)

iOS’unuzu düşürmeye başlamadan önce, öngörülemeyen herhangi bir sorun yaşanırsa, cihaz verilerinin kaybolmaması için yedekleme kullanılarak kurtarabilmek için iPhone verilerinizi yedeklemeniz önerilir.

Burada iTunes veya iCloud’u kullanarak yedeğinizi alabilirsiniz.

iTunes’u kullanarak iPhone’u geri almak için basit adımlar aşağıda listelenmiştir:

 1. Öncelikle, bir WIFI bağlantısı, USB veya USB-C kablosu kullanarak iOS cihazınızı, cihazınızı senkronize ettiğiniz bilgisayara bağlayın.
 2. Sisteminizde iTunes cihazlarını başlatın ve ardından pencerenin sol üst köşesinde bulunan Cihaz düğmesine dokunun.
 3. Ardından, Özet düğmesine dokunun ve sonrasında Yedeklemeler altında bulunan Şimdi Yedekle düğmesine tıklayın. iTunes, bağlı cihazınızın yedeğini sisteminize almaya başlayacaktır.
 4. İşlem tamamlandığında Bitti düğmesine tıklayın.

ios yedek alma

Veri Kaybetmeden iOS 16’yı Düşürmenin En İyi Yolu

Şimdi, öngörülemeyen durumlar için veri yedeğini başarıyla aldığınıza göre bir sonraki adım cihazı eski sürüme geçirmektir. Burada önerdiğimiz en iyi araç iMyFone Fixppo‘dur. Bu mükemmel yazılımı kullanarak, sürüm düşürme işlemini veri kaybı endişesi olmadan yapılabilirsiniz.

Bu program, bir profesyonel gibi birden fazla görevi gerçekleştirmenize yardımcı olan mükemmel bir Windows ve Mac tabanlı iOS Sistem Kurtarma yazılımıdır. Programın sağladığı özelliklerden bazıları şunlardır: iOS aygıtlarını jailbreak olmadan önceki sürüme düşürme, iOS aygıtlarını veri kaybı korkusu olmadan düzeltme, iOS aygıtlarında Kurtarma Moduna girip çıkma, aygıt seçeneğini sıfırlama ve daha fazlasını içerir. iMyFone Fixppo yazılımı, iPhone 14 de dahil olmak üzere iOS 16 ile çalışan tüm iOS aygıtlarını ve sürümlerini destekler.

Yazılım ayrıca, premium sürümü satın almadan önce aracın temel özelliklerini kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Ücretsiz sürüm iOS sürüm düşürme özelliğini sunmasa da, cihaz uyumluluğunuzu kontrol etmek ve kurtarma moduna girip çıkmak için kullanabilirsiniz.

iMyFone Fixppo Kullanarak Veri Kaybı Olmadan iOS 16’dan Nasıl Eski Sürüme Geçilir?

 • Öncelikle bilgisayarınıza iMyFone Fixppo yazılımını indirin, kurun ve başlatın. Ana arayüzde Standart Mod seçeneğini seçin. Ardından, cihazınızı sisteme bağlayın ve İleri butonuna dokunun.imyfone fixppo 1
 • Şimdi bağlı cihazınızı düzeltmek için ürün yazılımını indirmeniz gerekiyor. Yazılım, cihaz modelini otomatik olarak algılayacak ve geçebileceğiniz eski iOS sürümlerini size gösterecektir. Cihazınızı ve geri dönmek istediğiniz iOS sürümünü seçip İndir düğmesine tıklayın.imyfone fixppo 2

Not: iOS’u düşürmek için, daha eski bir sürüm varsa, ilerlemek için o sürümü seçin, aksi takdirde cihazı eski sürüme geçiremezsiniz.

 • Yazılım sürümü indirildikten sonra doğrulama yapılacak ve yazılım ayıklanacaktır. Ardından, cihazı ve sürüm bilgilerini kontrol edin ve ardından Başlat düğmesine tıklayın.imyfone fixppo 3

Yazılım, cihazı veri kaybı olmadan eski sürüme geçirmeye başlayacak ve işlem tamamlandıktan sonra cihazınız yeniden başlayacaktır.imyfone fixppo 4

Yukarıda anlattığımız işlemlerin ayrıntılı adımları için, iMyFone Fixppo kullanım sayfasına bakabilirsiniz.

iOS 16’dan Düşürmenin Başka Bir Yolu – Karmaşık

iOS 16’dan sürüm düşürmenin başka bir yöntemi de iTunes kullanmaktır. Bu yöntem herhangi bir ek yazılım veya araç indirmenizi gerektirmese de, süreç karmaşıktır ve veri kaybına neden olur. iTunes yöntemlerini kullanmak için bir Apple IS ve bir iTunes hesabınızın olması gerekir. Bu işleme devam etmeden önce verilerinizin yedeğini almanızı öneririz.

iTunes kullanarak iOS 16’dan Nasıl Eski Sürüme Geçilir?

 1. Öncelikle, sisteminizde iTunes’u başlatın ve ardından bir USB kablosu kullanarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Ardından, cihazınızın modeli için IPSW dosyasını ve sürüm numarasını seçip butonuna tıklayın. Seçtiğiniz IPSW dosyası, dizinlerde arandıktan sonra iTunes penceresinde otomatik olarak görünecektir. Dosya görünmezse, tekrar Geri Yükle‘ye tıklayın.
 3. Daha sonra, iTunes penceresinde Shift Tuşunu basılı tutarak (Mac’deOption tuşunu kullanın) iPhone/iPad’i Geri Yükle seçeneğine tıklayın. İstendiğinde, Geri Yükle butonuna tıklayın.ios 16 eski surume dusurme itunes
 4. Son olarak cihaz geri yüklendikten sonra iOS 15 sürümüne sahip olacak. Daha önce alınan yedekten geri yükleme yapabilirsiniz.

Son Sözler

En son iOS 16 sürümü sizin için faydalı olmak yerine sorun yaratıyorsa, sürümü düşürebilirsiniz. Ve yukarıda listelenen yöntemler bu işlem için size yardımcı olacaktır. Bahsedilen adımları takip ederek en uygun yöntemi kullanın.

Paylaş.

Yorum Yap