UDF dosyası açma nasıl yapılır bu yazımızda resimli olarak anlatacağız. Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi veya kısaca UYAP, kendi dosya formatı olan UDF‘yi kullanmaktadır. Masaüstü PC, Mac, iPhone ve Android telefonda UDF dosyalarını açmak için UYAP’ın kendi geliştirdiği UYAP Doküman Editör‘ünü kullanmak gerekmektedir.

UYAP, kendi dosya formatı olan UDF dosya biçimini açmak için kendi programı olan UYAP Doküman Editör programını geliştirmiştir. Bu programın PC ve Mac için masaüstü programı, Android ve iOS içinse mobil uygulaması bulunmaktadır. Aşağıdaki linklerden ihtiyacınıza uygun olan UYAP Döküman Editör programını indirebilirsiniz.

  • Windows PC ve MAC için UYAP Doküman Editör programını indirmek için tıklayın.
  • Android için UYAP Doküman Editör uygulamasını indirmek için tıklayın.
  • iPhone için UYAP Doküman Editör uygulamasını indirmek için tıklayın.

Bilgisayarda UDF Dosyası Nasıl Açılır?

Not: UYAP sitesinden indirdiğiniz UYAP Doküman Editör programını açın. Eğer bilgisayarınızda Java yüklü değilse, programı ilk açtığınızda “Java Bulunamadı” hatası çıkacaktır. Linke tıklayıp Java’nın sitesinden java programını bilgisayarınıza yükleyin ve daha sonra UYAP Doküman Programını tekrar açın.

udf java bulunamadi

UYAP Doküman Editör programını açıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan Dosya sekmesine tıklayın ve menüden  butonuna tıklayarak UDF uzantılı dosyayı açabilirsiniz.

udf dosya ac

İlginizi Çekebilir: UDF Dosyasını PDF’ye Çevirme

Telefonda UDF Dosyası Nasıl Açılır?

  • Yukarıda paylaştığımız linklerden Android veya iOS cihazınıza UYAP Doküman Editör uygulamasını telefonunuza indirin ve açın.
  • Uygulama telefonunuzdaki UDF dosyalarına erişebilmek için sizden izin isteyecektir, gerekli izinleri verin.
  • Uygulamada sol üstte yer alan Menü simgesine dokunun ve açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Telefonunuzdaki dosyalara erişimi sağlayabilmek için Android Dosya Gezginini Kullan seçeneğini aktif hale getirin. PDF olarak dosyaların çıktısını alabilmek için PDF Doküman Çıktısı seçeneğini aktif hale getirin.udf dosya acma telefonda
  • Daha sonra UDF dosyalarını açmak için uygulamanın ana ekranına (Doküman) gelin ve sağ üst köşedeki Klasör simgesine dokunup UDF dosyalarını açabilirsiniz.udf dosya acma android

NOT: UDF dosyalarını telefonda açabilmeniz için, UYAP Doküman Editör uygulamasına yazma ve okuma yetkisi vermeniz gerekmektedir. Yoksa UDF dosyalarını açmaya çalıştığınızda “Uygulamanın çalışabilmesi için okuma ve yazma yetkisine ihtiyaç duymaktadır.” uyarısıyla karşılaşırsınız.

Paylaş

Yorumdan çık