Ana sayfa Haberler Ucuz Android Telefonlar Gelişmekte Olan Ülkelerde Kullanıcı Verilerini Satıyor!

Ucuz Android Telefonlar Gelişmekte Olan Ülkelerde Kullanıcı Verilerini Satıyor!

0

Özellikle bu sene kullanıcı verileri büyük gündem oldu. Facebook’un kullanıcı verilerini farklı amaçlarla kullandığı ve bunları sattığı ortaya çıkınca büyük tepki çekti. Şimdiyse gelişmekte olan ülkelerde kullanıcı verilerinin satıldığı ortaya çıktı.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Myanmar ve Kamboçya’da satılan Singtech P10 adında bir Android telefon, cep telefonu kullanıcılarının çeşitli bilgilerini aktif olarak toplayıp Tayvan’daki General Mobile Corp. (aka GMobi) adında bir reklam şirketine satıyor.

Şanghay’da bir yan kuruluşu olan Taipei merkezli GMobi, cihazlarda hedeflenen reklamları göstermek için verileri kullandığını açıkladı. Ayrıca müşterileri hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için verileri cihaz üreticileriyle paylaştıklarını belirtti. Ne tür veriler paylaşıldığına gelince, GMobi uygulamasının IMEI numaralarını, MAC adreslerini ve konum verileri gibi birçok bilgiyi topladığı bildirildi.

Birçok popüler akıllı telefon uygulaması kişiler ve hatta konumlar gibi kullanıcı verilerini toplar, ancak kullanıcılar genellikle bu tür uygulamaları yüklerken bu verilere izin verirler ve uygulamaları istedikleri zaman silebilirler. GMobi’nin yazılımı ise telefonlara yüklü olarak geliyor ve bu uygulamayı silmek için bazı teknik bilgileri bilmek gerekiyor.

GMobi’nin web sitesinde, Huawei, Xiaomi ve BLU ile çalıştığı da belirtiliyor. Ancak üç şirket de Wall Street Journal’a şirketle hiç çalışmadıklarını söylediler.

Kişisel veri güvenliğinin her geçen gün önem kazandığı bu dönemde bu tür gelişmelerin yaşanması bizlerin bu konuda daha hassas ve dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here