Ana sayfa BLOG Twitter Karakter Limitini 280’e Yükseltiyor

Twitter Karakter Limitini 280’e Yükseltiyor

0

Twitter 15 Temmuz 2006’da açıldığından bu yana yani tam 11 yıl sonra karakter limitini 140’dan 280’e yükseltme kararı aldı. Twitter büyük tepki çeken 140 karakter yazı limitini sonunda 2 katına çıkaracağını resmi Blog’u üzerinden paylaştı.

Twitter ilk kurulduğu günden bu yana karakter limitini 140 olarak belirlemiş ve kullanıcılarına böyle bir sınır koymuştu. Bunun ilk çıkışına baktığımızda ise temellerinin 160 karakter olan SMS’ler olduğunu görüyoruz. Twitter kurucuları, kullanıcıların 140 karakterle kendilerini ifade edebilecekleri düşünerek bu limiti koymuşlardı. Ancak artık günümüzde SMS’ler neredeyse tarihe karışmak üzere.

Çoğu kişi Twitter’ın 140 karakter limitine takılıyor. Hal böyle olunca uzun cümleler ardarda sıralanmış twitler olarak karşımıza çıkıyor. Karakter limiti sorunu yaşamayan diller de elbette var. Çince, Japonca ve Korece gibi diller yapıları gereği daha az karakter ile cümleler kurduğu için 140 karakter limiti onlar için bir sorun teşkil etmiyor.

Twitter şuan bazı kullanıcılar üzerinde 280 karakter olayını test ediyor. Ve yakın bir süre içinde tüm kullanıcılara açılması bekleniyor. Ancak 280 karakter olayı Çin, Japonya ve Kore’deki kullanıcılara açılmayacak gibi gözüküyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here