HMD Global, yeni tuşlu telefonlarını tanıtmaya devam ediyor. Şirket şimdide Nokia 105 4G ve Nokia 110 4G modellerini tanıttı. 4G desteğine sahip bu telefonlar tasarım olarak birbirlerine çok benziyorlar. Gelin şimdi bu tuşlu telefonlar neler sunuyor beraber inceleyelim.

Artık birçok kişi büyük ve dokunmatik ekran telefon kullansa da azımsanmayacak sayıda tuşlu telefon tercih eden kişi de bulunuyor. Uygun fiyatları, küçük boyutları ve uzun kullanım süreleriyle bu telefonlar çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Bunun bilincinde olan Nokia da yeni tuşlu telefonlarını tanıtmaya devam ediyor. Gelin şimdi Nokia 105 4G ve Nokia 110 4G neler sunuyor bakalım.

Nokia 110 4G ve Nokia 105 4G Özellikleri

Nokia 110 4G ve 105 4G, (adından da anlaşılacağı gibi) LTE bağlantısını destekleyen basit özellikli telefonlardır. Bu, 2G ses kalitesinden daha büyük bir adım olan VoLTE üzerinden yüksek kaliteli HD Ses aramalarına olanak tanır.

Daha da önemlisi, gelişen teknolojiyle birlikte 2G ağları ve hatta bazı bölgelerde 3G ağları kapatılıyor. Bu da yeni telefonların 4G bağlantısını kullanması gerektiğini gösteriyor. Her iki telefonun da tek ve çift SIM sürümleri vardır ve birden fazla 4G bandını destekliyorlar.

İki telefon küçük, ancak aramaları ve müzik çalmayı idare edebilecek kadar yetenekli. Kardeşi yerine Nokia 110 4G’yi seçmek için üç neden var. Birincisi bir kamera, ancak resmi teknik özellik sayfası çözünürlüğü listelemiyor, bu yüzden çok yüksek bir beklentiniz olmasın. İkincisi, MP3 oynatıyor. Üçüncü neden ise 32 GB’a kadar kartlar için bir microSD yuvasına sahip. Ayrıca telefon 3,5 mm kulaklık jakı girişine sahip.

İki telefonda, 120 x 160 piksel çözünürlük sunan 1.8” ekrana sahip. Büyük ve görülmesi kolay simgeler ve hatta menüleri yüksek sesle okuyan “Okuma yardımı” özelliği bulunuyor. HMD, bunları yaşlı ebeveynler tarafından kullanılabilir hale getirmeye özen göstermiş gibi gözüküyor.

Telefonlarda kulaklık takılı olmadan da çalışabilen FM radyo özelliği bulunur.

nokia 110 fm radyo

Telefonların üst kısmında el feneri olarak kullanabileceğiniz bir LED ışık bulunuyor.(kamera flaşı değil)

nokia 105 led fener

Cihazlar günlerce bekleme ve 5 saate kadar sesli arama için yeterli olan 1.020 mAh pile sahipler. (3G’de biraz daha fazla, 2G’de 16 saate kadar). Şarj, bir microUSB kablosu kullanılarak yapılıyor.

Nokia 110 4G’nin siyah, sarı ve mavi renk seçenekleri, Nokia 105 4G’nin ise siyah, mavi ve kırmızı renk seçenekleri bulunuyor.

Nokia 110 4G ve Nokia 105 4G’nin henüz fiyatları ve satış tarihleri açıklanmadı. Ancak Nokia 110 (2019) 20$, 105 ise 15$’dan satışa sunulmıştı. Bu nedenle 4G modelleri için olası fiyat aralığı bu olabilir.

Paylaş

Yorumdan çık