Ana sayfa Haberler Türkiye’de Yaşayan Tüm Yetişkinlerin Kimlik Bilgileri Çalındı

Türkiye’de Yaşayan Tüm Yetişkinlerin Kimlik Bilgileri Çalındı

0

Hangi Hacker grubunun olduğu halen açıklanmadı ancak Türkiye’de yaşayan 50 milyon insanın kimlik bilgileri çalındı ve internette şuan indirilebilir durumda. Çipli kimliklerin kullanımına geçilmesine kısa bir süre kala böyle bir olayın yaşanması ülkemizde siber güvenliğin ne denli kötü bir durumda olduğunu gösteriyor.

50 milyon kişinin kimlik bilgilerini çalan hacker grubu devlet adamlarına yönelikte birçok eleştiri içeren bir yazı yayımladı. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz yazının açıklaması altta yer almaktadır.

turkish-citizenship-database

Türk Vatandaşları Veritabanı başlıklı yazıda “Gerici ideolojiler, adam kayırma ve dinde aşırıya kaçmanın Türkiye’yi savunmasız ve acı çekecek hale getireceğini kim diyebilirdi?” şeklinde bir giriş yapılmış ve yaklaşık 50 milyon türk vatandaşının kimlik bilgilerinin ele geçirildiği belirtilmiş. Buna göre TC Kimlik No, ad, soyad, ana adı, baba adı, cinsiyet, doğum yeri, doğum tarihi, yaşanılan yer, tam adres gibi bilgiler ele geçirildi ve internette torrent üzerinden indirilmekte.

Yazının sorunda ise “Türkiye’ni öğrenmesi için ders” başlıklı ile

-Bit shifting bir şifreleme türü değildir.
-Veritabanınızı indeksleyin. Bir işe yaramayan veritabanınızı düzeltmek zorunda kaldık.
-Arayüze karmaşık bir şifre koymak, size hiçbir koruma sağlamaz.
-Erdoğan hakkında bir şeyler yapın! Ülkenizi tanınır hale getirmek yerine yok ediyor!

mesaj verilmiş. Ve son olarak  “Donald Trump’ı kesinlikle seçmemeliyiz. O, bir ülkeyi yönetme konusunda Erdoğan’dan daha az şey biliyor.” denilmiş.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here