TL işareti (₺) nasıl yapılır? bu yazımızda tüm detaylarıyla anlatacağız. Türk Lirasının bilinirliğini ve itibarını artırmak için 8 Eylül 2011 tarihinde TL Simgesi Yarışması düzenlenmiş ve yarışma sonucunda yeni simge belirlenerek 1 Mart 2012 tarihinde duyurulmuştur. Tülay Lale’nin tasarımı olan Türk Lirası simgesini windows, mac, android ve ios cihazlarda kullanabilirsiniz.

Eğer işletim sisteminiz TL işareti güncellemesini içeriyorsa Windows’ta ALT GR + T kombinasyonuyla, MAC’de OPTION + T kombinasyonuyla klavyede TL işaretini yazabilirsiniz.

tl isareti windows klavye
TL İşareti – Windows
tl isareti mac
TL İşareti – Mac

Windows bilgisayar kullanıcıları ALT GR + T ile TL işareti ₺ yapamıyorlarsa aşağıdaki güncellemeleri (Windows Vista, Windows 7 ve Windowns Server 2008 ailesi işletim sistemleri için Türk lirası simgesi güncellemesini) bilgisayarlarına yüklemeleri gerekmektedir.

Windown 64 Bit: http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34825

Windows 32 Bit: http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34836

Android ve iOS cihazlarda TL işareti yapmak için klavyede bir seçenek bulunmamaktadır. Eğer Android veya iOS cihazınızda TL işareti yapmak istiyorsanız en pratik yöntem kopyala yapıştırdır. Aşağıda rahat kopyalamanız için TL işaretini büyük punto ile yazdık.

₺ ₺ ₺ ₺ ₺

TL İşareti’nin Anlamı Nedir?

Tülay Lale’nin tasarımı olan TL İşareti (), yarım çıpa halindeki L harfi içine yerleştirilmiş yukarı doğru çift çizgili küçük T harfinden oluşmaktadır. Çift çizgi doğu-batı köprüsü ve istikrarı, çıpa ise yükselişi ve güveni temsil etmektedir.

TL İşareti Teknik Bilgileri

Mayıs 2012’de Unicode Teknik Komisyonu, yeni simge için U+20BA TURKISH LIRA SIGN kodlamasını kabul etmiş ve Eylül 2012’de yeni simgeyi içeren Unicode Standardı sürüm 6.2’yi yayınlamıştır. TL İşaretinin HTML onluk kod karşılığı ₺ şeklindedir.

TL İşareti’nin teknik bilgileri aşağıdaki görselde yer almaktadır:

tl isareti teknik bilgileri

Paylaş

Yorumdan çık