Ana sayfa Haberler TikTok 1.5 Milyar İndirmeye Ulaştı ve En Çok İndirilen 3. Uygulama Oldu

TikTok 1.5 Milyar İndirmeye Ulaştı ve En Çok İndirilen 3. Uygulama Oldu

0

SensorTower tarafından paylaşılan yeni bir rapora göre, TikTok, 1.5 milyar indirme sayısına ulaştı ve oyun dışı kategorisinde 2019’un en çok indirilen üçüncü uygulaması olmayı başardı. Çin sosyal medya uygulaması TikTok, Facebook’un hegemonyasını da kırmayı başardı. TikTok, Facebook ve Instagram’ı geride bırakmayı başardı. TikTok’dan daha fazla indirilen uygulamalar ise Whatsapp ve Messenger uygulamaları.

TikTok’un bu başarısında bir diğer dikkat çeken şey ise uygulamanın 2016 senesinde yani sadece 3 yıl önce kullanıma sunulmuş  olması. TikTok verilerinin yer aldığı grafiğe baktığımızda uygulamanın Google Play ve App Store’de 2019’un 3. çeyreğinde 176.5 Milyon kez indirildiği görülüyor. Tabi bu rakamlara Çin’deki uygulama marketler dahil değil. Uygulama 2019 Şubat ayında 1 Milyar indirmeye ulaştı ve kısa sürede 500 milyon daha indirilerek 1.5 milyar indirilme rakamına ulaşıldı.

SensorTower ülke bazında indirilme rakamlarını da paylaştı. Bu verilere göre 2019 yılında TikTok uygulaması Hindistan’da 466.8 milyon, Çin’de 173.2 milyon ve ABD’de 123.8 milyon kez indirildi. Tabi burada dikkat etmek gereken bir nokta: SensorTown üçüncü parti uygulamalar üzerinden indirmeleri saymıyor. Fakat Çin’de kullanıcılar genelde farklı app marketler kullanıyorlar.

TikTok’un elde ettiği gelirleri de paylaşan analiz firması, uygulamanın toplamda 175 Milyon Dolar, 2019 yılında ise 115.3 Milyon Dolar gelir elde ettiğini paylaştı. Uygulamaya Çin’liler 84,5 milyon dolar, ABD 62.4 milyon dolar, İngiltere ise 6.9 milyon dolar harcadı.

Bir kesim tarafından pek beğenilmeyen TikTok’un yakalamış olduğu bu büyük başarı hakkında sizin görüşleriniz neler?

Kaynak


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here