Yüksek çözünürlük sunan akıllı telefonlarda ekran çözünürlüğünü değiştirme seçeneği bulunmaktadır. Telefonun ekran çözünürlüğü arttıkça kullandığı güçte buna bağlı olarak artmaktadır. Bataryadan tasarruf yapmak için telefonun ekran çözünürlüğünü düşürebilirsiniz.

Biz bu makalemizde Huawei P20 Pro’nun ekran çözünürlüğünü düşürmeyi göstereceğiz. Ancak Samsung, Sony, LG, HTC, Xiaomi ve diğer Huawei marka akıllı telefonlarda da ekran çözünürlüğünü değiştirme işlemi aynı veya benzer şekilde yapılmaktadır.

Telefonun Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme

  • Telefonun Ayarlar bölümünü açın.
  • Ekran > Ekran Çözünürlüğü yolunu izleyin.
  • Açılan ekranda Akıllı Çözünürlük seçeneğini seçerseniz, telefonunuz otomatik olarak güç tasarrufu yapmak için ekran çözünürlüğünü gerekli koşullarda düşürecektir.
  • Veya Akıllı Çözünürlük seçeneğini pasif hale getirerek alttaki seçeneklerden HD+ veya FHD+ seçeneğini seçebilirsiniz. HD+ seçeneği daha az güç tüketecek ancak çözünürlüğü düşürecektir. Eğer yüksek çözünürlük istiyorsanız FHD+ seçeneğini seçebilirsiniz.

ekran cozunurlugu degistirme huawei

Telefonun ekran çözünürlüğünü değiştirmek, ekran netliğini değiştirecektir. Ancak genel olarak içerik boyutu ve ekran düzeni değişmemektedir.

Akıllı telefonlarda bataryayı en çok tüketen şeylerin başında ekran gelmektedir. Ekran çözünürlüğünü ve ekran parlaklığını düşürmek bataryanızdan ciddi oranda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Paylaş

Yorumdan çık