Telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunların başında ekran dokunmatiği çalışmıyor sorunudur. Bu yazımızda, Samsung, Xiaomi, Huawei, Sony, Oppo gibi Android akıllı telefonlarda ve iPhone’da dokunmatik sorununun çözüm yöntemlerini anlatacağız. Dokunmatik çalışmıyor sorunu için sunduğumuz çözüm yöntemleri işe yaramazsa cihazınızı artık bir teknik servise götürme zamanı gelmiş demektir.

Telefonun dokunmatiğinin çalışmamasının iki temel nedeni vardır. Bunlardan ilki yazılımsal sorunlar diğeri ise fiziksel sorunlardır. Dokunmatiğin çalışmamasına neden olan fiziksel ve yazılımsal sorunlardan bazıları kendiniz çözebilirsiniz. Ancak ekranın tamamen bozulması gibi durumlarda artık cihazınızı teknik servise götürebilirsiniz. Gelin şimdi telefonunda dokunmatik ekran çalışmıyor diyenler için sırasıyla yapmanız gerekenleri anlatalım.

Çalışmayan Dokunmatik Ekran İçin Temel Çözüm Yolları

Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, dokunmatik ekranınız çalışmıyorsa deneyebileceğiniz bazı temel, kolay düzeltmeler vardır. Ekran sorununu çözmek için öncelikle bu basit çözüm yöntemlerini deneyin.

  1. Telefonu Yeniden Başlatın. Kulağa oldukça basit gelebilir, ancak dokunmatik ekranınız çalışmayı bıraktığında, sorunu çözmek için genellikle dokunmatik ekranlı cihazınızı yeniden başlatmanız yeterlidir.
  2. Dokunmatik ekranı ve ekran koruyucuyu temizleyin. Bazı durumlarda, biriken kir ve ekran koruyucu ile ilgili sorunlar nedeniyle dokunmatik ekran düzgün yanıt vermeyi durduracaktır. Telefonu yeniden başlatma işe yaramadıysa cihazınızı kapsamlı bir şekilde temizleyin. Bunun için temiz nemli bir bez işinizi görecektir. Ancak ıslak bir bezle telefonu silmemeye kesinlikle dikkat etmelisiniz.
  3.  Kılıf ve Ekran Koruyucuyu Çıkarın. Bazı kılıflar ve ekran koruyucular, ekrana yaptıkları baskı nedeniyle, dokunmatiğin çalışmasını engellemektedir. Kılıf ve ekran koruyucuyu çıkarın ve cihazınızı test edin.

Çalışmayan Dokunmatik Ekran için Orta Düzey Çözüm Yöntemleri

  1. Telefonunuzu kurulayın. Eğer telefonunuz sıvıya maruz kaldıysa bu dokunmatik ekranın düzgün çalışmamasına neden olur. Öncelikle kuru bir bez yardımıyla telefonunuzu iyice kurulayın. Telefonu kuruttuktan sonra bir süre bekleyebilirsiniz.
  2. Ekranın her köşesine hafifçe dokunun. Bir telefon düştükten sonra dokunmatik ekran çalışmazsa, bunun nedeni bazen sayısallaştırıcı bağlantısının dahili olarak gevşemesidir. Bu durumda, telefonun her bir köşesine hafifçe dokunmak telefonun yeniden bağlanmasına neden olabilir. Bu işe yaramazsa, sayısallaştırıcıyı sabitlemek için telefonu parçalara ayırmak gerekir.
  3. SIM kartı, hafıza kartlarını ve çevre birimlerini çıkarın. Daha az yaygın olmakla birlikte, SIM kartlar, hafıza kartları ve çevre birimleri (USB cihazları gibi) ile ilgili sorunlar bazen mobil ve Windows cihazlarda dokunmatik ekran sorunlarına neden olabilir. Önce cihazınızı tamamen kapatın ve ardından sim kart, hafıza kartı ve çevre birimlerini çıkarın.

Yukarıdaki çözüm yöntemlerini denediğiniz halde ekran dokunmatiği çalışmıyor ise aşağıdaki ileri düzey yöntemleri deneyin.

Çalışmayan Dokunmatik Ekran için İleri Düzey Çözüm Yöntemleri

  1. Android için Güvenli Mod’u açın. Bazı durumlarda, indirdiğiniz bir uygulama dokunmatik ekranın yanıt vermemesine neden olabilir. Bunu çözmenin anahtarı, bu uygulamalar ve programlar güvenli modda yüklenmediğinden cihazınızı güvenli modda yeniden başlatmaktır. Güvenli moda girdiğinizde dokunmatik ekranın çalışmaya başladığını fark ederseniz, indirdiğiniz bazı uygulama veya oyunlarda sorun vardır. En son indirdiğiniz uygulamalardan başlayarak temizleme işlemi yapın.
  2. iPhone 3D Touch hassasiyetini ayarlayın. iPhone 6s veya sonraki modellerinde yanıt vermeyen veya hatalı bir dokunmatik ekranla karşılaşıyorsanız, bu bir 3D Dokunma duyarlılığı sorunu olabilir. Bu durumda, dokunmatik ekranın tamamen çalıştığını varsayarsak, bu ayarı yapmanız gerekecektir. Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > 3D Touch yolunu izleyin. Kaydırıcıyı hafif ve sert arasında ayarlayın. Ekran hala hatalıysa veya yanıt vermiyorsa 3D Touch’ı kapatmayı deneyin.

Eğer yukarıdaki çözüm yöntemlerinden hiç biri ekranın çalışmasını sağlamadıysa yetkili servisten destek alabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

  1. samsung note 9 telefonumun dokunmatiği çalışıyor ancak komutları iki saniye kadar sonra algılıyor. bu sorunun sebebi ne olabilir?

Yorumdan çık