iPhone ve Android’de telefonun internetini, bilgisayar veya diğer telefonlarla paylaşabilir, telefonunuzu adeta bir modem gibi kullanabilirsiniz. Bu yazımızda telefonlarda yer alan Mobil Erişim Noktası ve Kişisel Erişim Noktası özelliği ile telefonun internetini paylaşmayı detaylı olarak anlatacağız.

Akıllı telefonlar sahip oldukları özellikler sayesinde birçok konuda bizlere fayda sağlamaktadır. Bu özelliklerden biri de telefonun internetini diğer cihazlarla paylaşma özelliğidir. Telefonun internetini, bilgisayarınızla veya diğer telefonlarla paylaşabilirsiniz. Telefonun internetini paylaşmak ücretsizdir. Ancak telefonunuzun internetini paylaştığınız cihazların kullanmış oldukları internet sizin sahip olduğunuz mobil veriden düşer. Şimdi gelin iPhone ve Android telefonlarda, telefonun internetini diğer cihazlarla nasıl paylaşılır detaylı olarak anlatalım.

iPhone’da Telefonun İnterneti Nasıl Paylaşılır?

  • iPhone’un internetini diğer cihazlarla paylaşmak için Kişisel Erişim Noktası özelliğini aktifleştirmek gerekir.
  • Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası yolunu izleyin.
  • Wi-Fi Parolası seçeneğin seçin ve bir parola belirleyin. İnternetinizi paylaşıma açtığınız zaman, diğer cihazlar sizin internetinizi wifi ağı olarak görecek ve ağa bağlanmak için burada belirlemiş olduğunuz parolayı girecektir.
  • Diğerleri Katılabilsin seçeneğini aktif hale getirin.

iphone modem gibi kullanma

Artık telefonunuz bir modem görevi görecektir. Bağlanmak istediğiniz cihazın WiFi özelliğini aktif hale getirin ve cihazının wifi ağına katılın.

Android’de Telefonu Model Gibi Kullanma

iPhone’da olduğu gibi basit birkaç adımla telefonu modem gibi kullanabilirsiniz. Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Nokia, OnePlus, LG, Sony ve diğer tüm android cihazlarda yer alan Mobil Erişim Noktası özelliğini aktifleştirerek telefonun internetini paylaşabilirsiniz. Biz örneğimizde Samsung telefonun internetini paylaşacağız. Ancak diğer android telefonlarda da aynı işlemi benzer şekilde yapabilirsiniz.

  • Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşma yolunu izleyin.
  • Mobil Erişim Noktası seçeneğini aktif hale getirin.
  • Mobil Erişim Noktası seçeneğine dokunduğunuzda açılan ekranda, telefonun wifi adını ve şifresini değiştirebilirsiniz.

telefonu modem gibi kullanma android

Android’de ayrıca hızlı menüyü açıp Mobil Erş. Noktası seçeneğini aktifleştirerek de interneti paylaşabilirsiniz.

mobil erisim noktasi

Mobil Erişim Noktası özelliğini kullanarak telefonu modeme dönüştürebilirsiniz. Bu özellik ile telefonun internetini 10 cihaza kadar wifi yoluyla paylaşabilirsiniz. Telefonun internetini paylaşmak cihaz bataryasını hızlı bir şekilde tüketeceğini unutmayın.

Paylaş

Yorumdan çık