Ana sayfa Haberler Telefonu 3 Ayda 1 Şarj Edecek Teknoloji Geliştirildi

Telefonu 3 Ayda 1 Şarj Edecek Teknoloji Geliştirildi

0

Çağımızın en önemli teknolojik gelişmelerinden biri hiç kuşkusuz akıllı telefonlar. Telefon üreticileri her geçen gün daha iyi ve yeni özellikler ekleyerek akıllı telefonları geliştirmeye devam ederken telefon bataryaları ise bu konuda biraz geriden geliyor diyebiliriz.

Akıllı telefonların şuan da en büyük sorunu bataryanın çabuk tükenmesi. Telefonların gelişen işlemci, kamera, ekran gibi özellikleri telefonun batarya kullanımını ciddi şekilde arttırmaktadır. Buna karşılık akıllı telefon üreten markalar bataryaları daha büyük kapasiteyle üretmekte ancak o da yetersiz kalmaktadır. Akıllı telefonları gün içinde 1-2 kez şarj ettiğimiz bile olmaktadır.

Michigan ve Cornell üniversiteleri tarafından kurulan bir bilim ekibi bu konu için bir araya geldi ve sonuçlarını almaya başladı. Bilim adamları geliştirdikleri yeni bir işlemcinin şuan günümüzdeki işlemcilerden 100 kat daha az enerji harcadığını belirtti. Günümüzdeki işlemciler sabit bir elektrik akışına ihtiyaç duyan yarı iletken tabanlı sistemler kullanılarak üretilmektedirler. Ancak “magnetoelectric multiferroic” denilen bu yöntemle işlemciler çok çok daha az enerjiyle çalışabilecekler. Bu da telefon bataryalarının 100 kat daha fazla kullanıma olanak vereceği anlamına geliyor.

Geliştirilen teknoloji hakkında daha fazla bilgi ilerleyen zamanlarda elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here