Ana sayfa Haberler Telefonlara %8 TRT Bandrolü Vergisi Geldi

Telefonlara %8 TRT Bandrolü Vergisi Geldi

0

Sevgili devletimiz artık internet bağlantısı olan ve internet üzerinden Radyo ve Televizyon izleyebilme yeteneği olan akıllı telefonlardan %8 TRT Bandrolü vergisi alacak. Daha önce dahili radyo alıcısı olan telefonlardan alınan bu vergi yeni yasa ile internet bağlantısı olan tüm akıllı telefonlardan alınacak. Ayrıca dahili radyo/tv alıcısı olan bilgisayar ve tabletlerden %3, olmayanlardan ise %2 TRT vergisi alınacak.

Her üründe olduğu gibi akıllı telefon vergisinde de lider konumda olmamıza rağmen farkı daha da açmak isteyen sevgili devletimiz artık telefonlardan ekstra %8 TRT bandrolü vergisi alacak. Daha önce dahili radyosu olan telefonlardan alınan vergileri önlemek için birçok telefon üreticisi radyo özelliği olmadan cihazları ülkemize getiriyordu. Ancak şimdi yeni çıkan yasa ile internete bağlanabilen tüm cihazlardan TRT vergisi alınacak.

Yeni gelen bu vergiyi eğer üretici firmalar üstlenmezse ki bu onların en büyük hakkı telefon fiyatlarında ciddi bir artış olacak. 3500 TL fiyatı olan iPhone 6s Plus 280 TL zamlanırken 3000 TL fiyatı olan Galaxy S7 240 TL zamla 3240 TL’ye yükselecek.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here