Akıllı telefonlarda bulunan NFC özelliği sayesinde, NFC’yi destekleyen POS cihazlarında telefonunuzla temassız ödeme yapabilirsiniz. Telefonla temassız ödeme yapabilmek için NFC özelliği bulunan telefonunuzun NFC‘sini ve banka kartınızın Mobil Temassız Ödeme özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Biz bu yazımızda Samsung telefon ve İş Bankası üzerinden telefonla temassız ödeme nasıl yapılır anlatacağız. Ancak diğer bankalar ve telefon modellerinde de aynı yolu izleyerek NFC ile temassız ödemeyi açabilirsiniz.

Telefonun NFC Özelliğini Açma

  • Ayarlar bölümünü açın.
  • Bağlantılar seçeneğini seçin.
  • NFC ile temassız ödemeler seçeneği dokunun ve açılan ekranda NFC özelliğini aktif hale getirin.
  • Sayfanın alt kısmında yer alan Temassız ödemeler seçeneğine dokunun.
  • Açılan sayfada telefonunuzda yer alan Online Bankacılık uygulamalarını göreceksiniz. Buradan kullanmak istediğiniz bankayı seçin. (Biz örneğimizde İşCep’i seçtik.)telefonla temassiz odeme nasil yapilir 1

Banka Kartının Temassız Ödeme (NFC) Özelliğini Açma

  • İşcep uygulamasını açın. (Hangi bankayı kullanıyorsanız onun uygulamasını açın.)
  • Ödeme Yap menüsüne dokunun ve açılan menüden Mobil Temassız Ödemeler seçeneğine dokunun.
  • Açılan ekranda sırasıyla Başla seçeneğine dokunun. Ardından Bildirim İzinleri ve NFC Aktivasyonu seçeneklerini aktif hale getirin ve Devam butonuna dokunun.
  • Temassız ödemelerde kullanacağınız kredi kartını seçin ve TANIMLA butonuna dokunun.
  • Kartınız için NFC ile temassız ödeme özelliği birkaç dakika içinde tamamlanacaktır. Tanımlama işlemi gerçekleştirilene kadar İşCep uygulamasının açık kalması gerekmektedir. Tanımlama işlemi bittiğinde telefonunuza bildirim gelecektir. Artık telefonunuz ile temassız ödeme yapabilirsiniz.telefonla temassiz odeme nasil yapilir is bankasi

Biz örneğimizde İş Bankasını kullandık. Ancak Akbank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Garanti Bankası, İNG Bank gibi diğer bankaların da uygulamalarını kullanarak temassız ödeme özelliğini aktif hale getirebilir ve NFC ile ödeme özelliği kullanabilirsiniz. Bankacılık uygulamalarında menüler farklı olacağı için arama kutucuğuna “temassız ödeme” yazarsanız ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Telefonla Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız gibi telefonun NFC özelliğini açıp, kredi kartınızı NFC ile temassız ödemeler için tanımladıktan sonra telefonunuzu temassız ödemelerde kullanabilirsiniz. Tüm dünyada NFC özelliği bulunan POS cihazlarına telefonun arka kısmını dokundurarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Temassız ödemenin gerçekleştirilebilmesi için telefonun uyku modunda olmaması ve tuş kilidinin açık olması gerekmektedir.

Paylaş

Yorumdan çık