iPhone ve Android telefondan bilgisayarı yönetmek sanılanın aksine oldukça kolaydır. Geliştirilmiş iOS ve Android uygulamalar sayesinde akıllı telefonla bilgisayara bağlanabilir ve bilgisayarın başındaymış gibi bilgisayarı kontrol edebilirsiniz. Sizler için telefondan bilgisayarı yönetmek için kullanabileceğiniz en iyi android ve iOS uygulamaları araştırdık ve kullanımlarını anlattık.

Uzak masaüstü bağlantısı ile daha önceleri bir bilgisayardan, diğer bilgisayara bağlanarak tüm işlemleri yapabiliyorduk. Şimdi geliştirilen android ve iOS uygulamalar sayesinde uzak masaüstü bağlantısını telefondan yapabiliyor ve başka bilgisayarları veya akıllı telefonları yönetebiliyoruz. Bu yazımızda telefondan bilgisayara nasıl bağlanılır tüm detayları ile anlatacağız.

TeamViewer for Remote Control Kullanımı

Masaüstü programından tanıtığımız TeamViewer’ın Android ve iOS uygulaması sayesinde iPhone veya Android telefon ile uzaktan PC yönetimi yapabilirsiniz. Şimdi gelin adım adım TeamViewer for remote control ile nasıl telefondan bilgisayar yönetilir anlatalım.

  1. Telefonunuza TeamViewer for Remote Control uygulamasını (iOS | Android) indirin.
  2. Bilgisayarınıza TeamViewer programını buradan ücretsiz indirin.
  3. Bilgisayarınızda TeamViewer programını açın. Ekranın sol tarafında “Uzaktan Kontrole İzin Ver” başlığı altında ID‘niz ve Şifre‘niz yer almaktadır. Bu ID ve Şifreyi telefondan bilgisayara bağlanmak için kullanacağız.teamviewer
  4. Şimdi telefonunuzdan TeamViewer for Remote Control uygulamasını açın. TeamViewer-ID yazan kutucuğa, bilgisayarda gördüğünüz ID’yi yazın ve Uzaktan Kontrol butonuna dokunun.
  5. ID doğrulanacak ve sizden şifre girmeniz istenecektir. 3. maddede belirttiğimiz alanda yazan şifreyi yazın ve Tamam butonuna dokunun.telefondan bilgisayara baglanma teamviewer
  6. Artık telefondan bilgisayarı yönetebilirsiniz.
  7. Telefon ekranın sağ alt köşesindeki ok işaretine dokununca açılan menüden Klavye simgesine dokunarak istediğiniz ekranda yazı yazabilirsiniz. Sağ tıklamak için ekrana basılı tutmanız yeterlidir.

telefondan bilgisayara bağlanma

Not: Teamviewer bağlantı sağlanamadı yol yok hatası alıyorsanız büyük ihtimalle ID kısmını yanlış yazmışsınızdır. Yukarıdaki 3. madde de belirttiğimiz gibi ekranın sağ tarafındaki ID’yi yazmanız gerekmektedir. Diğer ID, bilgisayardan başka bir cihaza bağlanırken kullanacağınız ID’dir.

Yukarıda anlattığımız gibi telefona sadece TeamViewer for Remote Control uygulamasını, bilgisayara da sadece TeamViewer programını indirerek telefondan bilgisayara bağlanabilir ve bilgisayarı yönetebilirsiniz. Eğer bilgisayardan telefonu yönetmek istiyorsanız TeamViewer QuickSupport uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

AnyDesk ile Uzaktan PC Yönetimi

Teamviewer’a alternatif olarak kullanabileceğiniz bir diğer uzaktan pc yönetimi uygulaması AnyDesk’tir. Google Play Store ve App Store’de kullanıcılar tarafından en beğenilen telefondan pc kontrol uygulamasıdır. Çoğu kişi TeamViewer’da sorun yaşadığını ancak AnyDesk’de sorun yaşamadığını ve daha hızlı olduğunu söylemektedir. AnyDesk’in kullanımı da aynı TeamViewer gibi yapılmaktadır. AnyDesk’i iPhone, iPad, Android telefon ve tabletinizde kullanabilirsiniz.

AnyDesk Masaüstü programını buradan indirebilirsiniz.

AnyDesk iOS için tıklayın.

AnyDesk Android için tıklayın.

AnyDesk de TeamViewer ile aynı mantıkla çalışmaktadır. AnyDesk normal kullanıcılar için tamamen ücretsizdir.

Telefondan bilgisayara bağlanırken sorun yaşayanlar yorum kısmından bizlere sorabilirler.

Paylaş

Yorumdan çık