Gün geçtikçe kullanım alanı yaygınlaşan QR Kodları telefon veya tabletinizle okutabilirsiniz. Yeni akıllı telefonların dahili kamera uygulamasıyla veya qr kod uygulamaları ile qr kod okutma işlemini yapabilirsiniz. Bu yazımızda Android (samsung, xiaomi, oppo, lg, sony, huawei, general mobile vb.) ve iPhone’da qr kod okuma ve kullanabileceğiniz en iyi QR Kod uygulamalarından bahsedeceğiz.

Eskiden büyük firmalar tarafından kullanılan QR Kod (Kare kod) artık birçok orta ve küçük ölçekli firma tarafından da kullanılmaktadır. Cafe ve restoran menüleri, wifi şifreleri, ilaç küpürleri, reklam panoları, kartvizitler, internet siteleri, e-ticaret siteleri, üniversiteler, kütüphaneler, kitaplar, müzeler, avmler gibi birçok alanda QR Kodlar karşımıza çıkmaktadır. Hatta artık Kur’an mealerinde bile QR kod kullanılarak ayetin farklı çevirilerine ulaşmak mümkün olmaktadır.

Telefonda QR Kod Okutma Nasıl Yapılır?

Artık birçok akıllı telefonun kendi kamera uygulaması dahili olarak QR Kod’ları okuyabilmektedir. QR Kod’u taramak/okumak için tek yapmanız gereken telefon kamerasını açmak ve QR Kodu, kameraya göstermektir. Kamera uygulaması QR kodu algılayacak ve bir uyarı penceresi açacaktır. Buradan ilgili bağlantıyı açabilirsiniz. Eğer telefonunuzun kamerası qr kod okuma özelliğine sahip değilse aşağıda anlattığımız gibi qr kod uygulaması kullanabilirsiniz.

Uygulama Yardımıyla QR Kod Okutma

Eğer telefon kameranızın QR Kod okuma özelliği yoksa telefonunuza qr kod uygulaması indirerek, qr kodları kolayca okutabilirsiniz. Android ve iOS için geliştirilen QR kod uygulamalarında en önemli şeylerden biri düşük ışık koşullarında qr kodun sorunsuz ve hızlı okunabilmesidir. Biz onun için Android cihazlar için QR Kod Okuyucu iOS için QR Code Reader uygulamalarını öneriyoruz.

QR Kodu okutmak için yukarıdaki uygulamaları açın ve kameraya QR kodu yaklaştırın. QR kod okutulacak ve ilgili sayfa açılacaktır.

Paylaş.

6 yorum

  1. TalayDERİN. on

    QR kodu okumak marakımı.bu makalenızle tabike çevirebilme bilğisine sahip oldum.daha denemedim ama Okuma tekniğini öğrendim…atalarımız.ne buyurmuşlar…bilenle b ilmeyen ayni olmaz diye ayrıcada PeygaMBERİMİZ (s.a.v) .BANA BİR KELİME ÖĞETENİN KULU OLURUM BUYURMUŞLAR.SİZİ BU ÇALŞMANZ BELKİ İLK BAKIŞTA.BASIT BİR İŞ GİBİ GÖRÜLÜRSEDE..BİNLERCE MERAKLINN SIZIN BU DERSİNİZİ ÖĞRENİP TATBİK ETTİKLERİ VEYA DAHADA İLERİ GÖTÜREREKR BİLMEYENLEREDE ÖĞFETTİKLERİNDEN ALACAGINIZ DUA SİZİ CENNDETE KAVUŞTURACAKTIR.MÜTEŞEKKİRİM.TEŞEKKÜRLER EDİYORUM.BU VESİYLE İLEDE SAYGILARIMI SUNUYORUM.dERSİMİ ALDIM ŞİMDİ TATBİK ETMEYE ÇALIŞAGAGIM.HOŞÇA KALINIZ

  2. Sony xz qr kodu istiyor elimizde böyle bir kod yok ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

    • Yazıda paylaştığımız linke tıklayıp Google Play Store’den QR kod okuyucuyu indirip kullanabilirsiniz.

Bir yorum yap...