Artık birçok telefon hızlı şarj özelliğine sahip. Ancak bazı durumlarda telefonda hızlı şarj olmama sorunları yaşanabilmektedir. Telefonun hızlı şarj olmaması; telefondan, şarj aletinden, fiziksel koşullardan veya yazılımsal nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Şimdi gelin telefon hızlı şarj olmuyor sorununun çözüm yöntemlerini anlatalım.

Telefon Hızlı Şarj Olmuyor Çözüm Yöntemleri

Öncelikle hızlı şarj özelliğine sahip olan telefonlar, kendileriyle beraber gelen veya telefonla uyumlu olan hızlı şarj adaptörü ile hızlı şarj olurlar. Kullandığınız hızlı şarj adaptörü telefonunuzla uyumlu değilse, hızlı şarj yapsalar bile telefonu şarja taktığınızda “hızlı şarj” ibaresini göremeyebilirsiniz. Telefonun hızlı şarj olup olmadığını anlamanın en kesin yolu, tam şarj için gerekli süreye dikkat etmektir. Şimdi gelin hızlı şarj hakkında tüm detaylara ve telefon hızlı şarj olmuyor sorununu nasıl çözeceğinizi detaylı olarak anlatım.

Öncelikle hızlı şarj özelliği olan telefonların hızlı şarj edilebilmesi için hızlı şarj özelliği bulunan şarj aleti ve hızlı şarj uyumlu kablosu ile şarj edilmesi gerekmektedir. Eğer adaptörünüz orijinal ama kablonuz farklı ise telefonun hızlı şarj olmamasının nedeni budur. Hızlı Şarj için adaptörün en az 15W güç üretmesi gerekmektedir. Kablo tarafında ise normal şarj kabloları 5V/1A ve 5V/2A akıma sahiptir. Hızlı şarj özelliği olan kablolar ise 9V/2A ve 10V/2A akıma sahiptir. Süper hızlı şarj aletlerinin kabloları ise 2.25A ile 8A arasında akıma sahiptirler. Eğer varsa şarj aletiniz ve kablonuz üzerinde bu değerleri kontrol edebilirsiniz.

hizli sarj kablosu 5a

Telefon ile beraber gelen orijinal şarj cihazı ve kablosu ilerleyen zamanlarda hızlı şarj etmemeye başlayabilir. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi en temel sebeplerden biri hızlı şarj aleti ile hızlı şarj özelliği olmayan telefonların şarj edilmesidir. Bu durumda şarj aleti hızlı şarj özellikli telefona bağlandığında yavaş şarj edebilmektedir. Bu sorunu aşmak için yapabileceğiniz en pratik çözüm şarj aletini telefona takıp biraz bekleyip çekmek ve hızlı şarj etmeye başlayana kadar bunu denemektir. Genellikle 2-3 deneme sonrasında telefonunuz hızlı şarj olmaya başlayacaktır. Eğer bu işlemle telefonunuz hızlı şarj olmadıysa, öncelikle şarj aletini telefona takın ve ardından şarj aletini prize bağlayın.

Şarj cihazınız ve kablosunun hasar alıp almadığını kontrol edin. Telefonunuzdaki şarj giriş yerini ve kablonun ucunu temizleyin. Şarj yuvasında biriken kirler, elektriğin yavaş iletilmesine neden olur. Bir kurdan veya çubuk yardımıyla burayı temizleyin. Gevşek bağlantılar varsa bunları düzeltin ve tekrar cihazınızı şarja takıp deneme yapın.

telefon sarj yuvasi temizleme

Bulunduğunuz ortamın hava koşulları da telefonun hızlı şarj olmamasının bir diğer nedenidir. Sıcaklık 0°’nin altında olduğunda telefon şarj olmayı kesebilir. 0° ile 10° arasında yavaş şarj eder, 10°’nin üstünde ise standart değerlerinde şarj eder.

Yukarıdaki kontrolleri sağladınız ancak halen telefon hızlı şarj olmuyor ise sorun şarj aletinden değil telefondan kaynaklanıyor demektir. Birçok telefonun Ayarlar bölümünde hızlı şarj özelliğini açma ve kapatma seçeneği bulunmaktadır. Örneğin Samsung telefonlarda Ayarlar > Pil ve Cihaz Bakımı > Pil > Diğer Pil Ayarları yolunu izleyip Hızlı Şarj, Süper Hızlı Şarj ve Hızlı Kablosuz Şarj özelliklerini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

hizli sarj acma samsung

Huawei ve Honor telefonlarda Ayarlar> Pil> Diğer pil ayarları> Akıllı Şarj yolunu izleyerek, Xiaomi, Oppo, Nokia gibi telefonlarda da Ayarlar menüsünden telefonun hızlı şarj özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Telefonu kapatıp açmak çoğu zaman yaşanan sorunları çözmektedir. Telefonunuzu kapatıp bir süre bekleyin ve tekrar açıp şarja takın. Telefonun arka planında çalışan ve cihazı yoran uygulamalar telefonun hızlı şarj olmasını engellemektedir. Örneğin kameranın açık kalması durumunda telefonunuz hızlı şarj olmaz.

Telefona gelen güncellemeler bazen sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumda yeni güncelleme ile bu durum ortadan kaldırılır. Ayarlar bölümünden yazılım güncellerini kontrol edin eğer güncelleme gelmişse cihazını güncelleyin.

Telefonun hızlı şarj olmamasının en temel nedenlerini ve çözüm yollarını sizler için paylaştık. Eğer bu çözüm yollarını denediğiniz hale telefon hızlı şarj olmuyor ise yetkili bir servisten teknik destek alabilirsiniz.

Paylaş

48 yorum

  1. Telefonum redmi note 9 normalde hızlı şarj oluyordu ancak benim şarj aletime babamın telefonunu taktim babamın telefonu şarj oldu ancak daha sonra benim telefonumu şarja taktigimda hızlı şarj oluyor gözüküyor ancak olmuyordu bazi programlarla baktigimda şarj amperine göre hızı slow olarak gözüküyor yardımcı olabilir misiniz?

  2. Oppo realme 6 telefonum önceden 40 dk da 100 oluyodu başka bir şarja taktım ve sonra orijinal şarjına taktım artık 3 saatte 100 oluyor yardımcı olurmusunuz

    • Şarj aletini değiştirmek, hatta şarj aletini başka telefonda kullanmak bile bazen böyle sorunlara neden olabilmektedir. Telefonunuzu kapatıp tekrar açın. Ayrıca ayarlar > pil yolunu izleyip hızlı şarj özelliğini kapatıp tekrar açın.

Yorumdan çık