Sosyal medyanın en popüler hashtaglerinin başında gelen TBT, “ThrowBack Thursday”‘in kısaltılmasıdır ve genel olarak geçmişte yaşanmış bir an paylaşıldığında #tbt etiketi kullanılır. Ayrıca tbt etiketi Perşembe günleri yapılan paylaşımlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

İngilizce “Throw Back Thursday” kelimelerinin kısaltılması olan TBT, Türkçe’ye  “Geçen Perşembe” olarak çevrilir. Özellikle Instagram’da perşembe günleri yapılan paylaşımlarda ve geçmişte çekilen bir fotoğraf paylaşılacağı zaman TBT etiketi kullanılır. Bunun dışında geçmişte çektiğiniz bir fotoğrafı paylaşırken #tb etiketini de tercih edebilirsiniz.

TBT etiketi özellikle instagram ve twitter gibi sosyal ağlarda karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Şuan yaptığımız kontrollerde #tbt etiketinin 396 milyondan fazla kullanıldığını görüyor. Etiketin farklı kombinasyonlarıyla birlikte kullanım sayısı 1 milyarı geçmektedir.

tbt instagram

Peki tbt etiketi nasıl çıktı? Wikipedia‘da yazan bilgiye göre Nice Kicks adlı bir blog her perşembe günü TBT etiketi ile vintage basketbol ayakkabılarını paylaşmış, #TBT etiketi böyle başlamış ve bir akım olarak devam etmiştir.

Paylaş

Yorumdan çık